Evropské i americké výnosy klesají. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna oslabila nad 24,30 za euro.

Evropský sektor služeb je zárukou jestřábí ECB. Na koni byl však dolar

Klíčové body

  • Evropský sektor služeb překvapil, podporuje jestřábí ECB.
  • Trh vidí vrchol sazeb ECB na 3,7 % v říjnu.
  • Hlavní událostí dne bude zápis ze zasedání Fedu.
Zdroj: Depositphotos

Evropa zaznamenala další vlnu nad očekávání lepších dat. Tentokrát šlo o předstihové indikátory, konkrétně o indexy Zew reflektující ekonomický sentiment pohledem finančního trhu a indexy PMI, zejména v sektoru služeb. Euro i přesto vykázalo proti dolaru ztrátu. Na vině byl vývoj sazeb.

Index Zew vychází z šetření mezi analytiky finančních trhů. Na škále od -100 do 100 bodů měří očekávání ohledně ekonomického vývoje v příštích šesti měsících. Čím vyšší číslo, tím pozitivnější výhled. Index zaměřující se na eurozónu v únoru vzrostl z 16,7 na 29,7 bodu, očekáváno přitom bylo 22,3. Stejně dopadl index sledující německou ekonomiku, který vzrostl z 16,9 na 28,1 bodu při predikci na 22 bodech. Nad očekávání vyšší čísla značí pozitivnější vyhlídky analytiků ve srovnání se situací na začátku roku. Dle doprovodného komentáře jsou však ekonomické podmínky nadále relativně nepříznivé.

Index PMI na starém kontinentu překvapily především nárůstem v sektoru služeb. Únorová šetření mezi nákupními manažery ukázala posun služeb více nad hranici 50 bodů oddělující stav expanze od kontrakce. Stalo se tak u všech zemí, od Francie přes Německo až po Británii, a celou eurozónu vůbec. V sektoru průmyslu jsme zlepšení viděli pouze u britského indexu, který se však stále, stejně jako u ostatních ekonomik, drží v oblasti kontrakce, tedy pod hodnotou 50.

Tyto výsledky potvrzují sílu evropského spotřebitele, zatímco průmyslník skomírá. Je patrné, že se ekonomika eurozóny, i přes vyšší sazby, drží nad očekávání dobře. Síla sektoru služeb je signálem potenciální perzistentní jádrové inflace, která tak bude základem jestřábí ECB. Včera tento fakt reflektovaly především evropské výnosy, jejichž růst se negativně podepsal na evropských akciích. Trh aktuálně počítá se zvýšením sazeb ECB na březnovém zasedání o 50 bodů. Na květnovém zaceňuje hike o více než 30 bodů. Vrchol sazeb pak vidí v říjnu kolem 3,7 %.

Ve Spojených státech indexy PMI vzrostly nad očekávání více v průmyslu i ve službách. Ve druhém zmiňovaném sektoru se navíc přehoupl z úrovní kontrakce do expanze. Komentář je zde stejný jako v Evropě. Silný spotřebitel živící představu o vyšší inflaci po delší dobu, což bude reflektováno sazbami Fedu. Aktuálně trh vidí jejich vrchol kolem 5,3 %. Objevují se však i sázky na ještě vyšší hodnoty. Americké výnosy tak včera rostly rychleji než evropské, což se projevilo na silnějším dolaru proti euru, který se dostal pod 1,0650 EURUSD.

Vyšší sazby rovněž potopily americké akcie. Negativní sentiment mohly podpořit i jednotlivé firmy, například společnost Walmart. Firma vydala nový celoroční výhled, který byl slabší, než predikovala Wall Street. Největší světový maloobchodník předpovídá čistý růst o 2,5 – 3 %, zatímco analytici čekali 3,3 % pro rok 2024. Dle Walmartu jsou spotřebitelé pod velkým tlakem. Je patrné, že spotřebitelské úspory klesají ve srovnání s předchozími obdobími, řekl konkrétně finanční ředitel Walmartu John Rainey.

Dnes nás čekají dvě hlavní události. V Německu bude zveřejněn Ifo index reflektující náladu podnikatelů. S ohledem na tržní dopady má obvykle větší váhu než Zew index. V americké ekonomice nás čeká zápis z únorového zasedání Fedu. To bude pro trh nepochybně událost číslo jedna, u které bude sledovat známky jestřábího naladění, například zmínky o možnosti zvýšení sazeb o 50 bodů.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0654 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,11 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0597 do 1,0730 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,72 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,26 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,67 až 23,77 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,10 do 22,39 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CMEr

Newsletter