Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Ex-šéf ECB o euru: Síla se ukázala

Eurozóna a její společná měna si získaly důvěru investorů. Ta je důvodem více než solidního odrazu trhu s dluhopisy tzv. periferních zemí od krizového dna a síly eura, domnívá se bývalý šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet.

Výnosy vládních dluhopisů zemí eurozóny jsou již výrazně pod svými krizovými maximy a některé zdatně konkurují tradičně nízkým výnosům německým či americkým, považovaným za „safe haven“ benchmark. Zatímco mnozí varují, že jde do velké míry o umělý, dočasný efekt bezprecedentního objemu peněz napumpovaného do systému, či argumentují nedostatkem alternativních investic, Trichet, který ECB šéfoval mezi lety 2003 a 2011, má jasno: hlavním důvodem je důvěra v eurozónu. Na konci května byl výnos v aukci 10letého italského dluhopisu nejnižší od zavedení eura (3,01 %).

Investoři už chápou…

„Globální investoři byli extrémně pesimističtí ohledně integrity eura, nyní se prokázala jeho odolnost a následuje vlna důvěry, kterou můžeme vysvětlit toto podivné chování,“ uvedl Francouz. Jeho italský nástupce Mario Draghi ve čtvrtek oznámil řadu nekonvenčních měnových opatření na povzbuzení chabého oživování hospodářství – včetně záporné depozitní sazby a nového systému levných úvěrů bankám.

ECB snižuje sazby a využívá další munice. Čeká dlouhodobě nízkou inflaci (+komentář ekonoma)

 

Ačkoli obavy o přežití eura, které poslaly výnosy dluhopisů u zemí jako Řecko, Itálie či Španělsko na rekordní maxima, již na trzích dávno nejsou patrné, nedaří se více nastartovat ekonomický růst a tvorbu pracovních míst. „Reálné ekonomiky ve vyspělých zemích se nechovají správně… a centrální banky nemohou odvést veškerou práci samy,“ říká Trichet.

Evropská komise a britské výhrůžky

Významnou poklonu Trichet „vyšvihl“ někdejšímu šéfovi skupiny ministrů financí zemí eurozóny (Eurogroup). Lucemburský expremiér Jean-Claude Juncker, který by rád zamířil do čela Evropské komise, čelí tlaku ze strany britského premiéra Davida Camerona. Britové totiž varovali, že prosadí-li Německo Junckera na tento vlivný post (Juncker má jasnou podporu německé kancléřky Angely Merkelové), Britové opustí EU.

Kromě Britů jsou proti Junckerovu jmenování na post šéfa EK premiéři Maďarska, Švédska či Nizozemska. Stávající šéf EK José Manuel Barrosso, jemuž letos vyprší druhý mandát, už kandidovat nemůže. Juncker, který je podle Camerona příliš „federalistický“ a mohl by tak zhatit naděje na zreformování vztahů Británie k EU, by se tak mohl stát prvním lídrem Komise, jemuž z EU odejde některý z členských států.

Odchod Velké Británie z EU? Okovů se už nezbavíš…

Newsletter