Exmanažer SAC Capital dostal 9 let za insider trading

Bývalý manažer investičního fondu SAC Capital Advisors Mathew Martoma si odsedí ve vězení devět let. Rozhodl o tom v noci na dnešek newyorský soud. Martoma byl již na počátku letošního roku uznán vinným ze zneužívání neveřejných informací při obchodování na burze, tedy z tzv. insider tradingu.

Informace o klinických testech

Čtyřicetiletý Martoma byl uznán vinným z toho, že pomohl firmě prostřednictvím insider tradingu nezákonně získat 275 milionů dolarů. Společnost podle vyšetřovatelů při obchodování s akciemi využila informace o tajných výsledcích testů léku proti Alzheimerově chorobě. Podle úřadu byl případ Martomy jedním z nejlukrativnějších případů insider tradingu v historii USA.

Martoma má nastoupit do vězení v listopadu. Soud rovněž nařídil propadnutí majetku Martomy v hodnotě 9,3 milionu USD, včetně jeho domu na Floridě. Martoma se podle svého právníka hodlá odvolat.

Není recidivista ani šéf

Martomovi původně hrozilo až 19 a půl roku ve vězení. Soudce Paul Gardephe však uvedl, že takový trest by měl být vyhrazen pro recidivisty nebo šéfy podniků provozujících trestnou činnost. Devítiletý trest je i tak jedním z nejdelších, který byl v USA udělen za insider trading. V roce 2012 byl odsouzen na 12 let právník Matthew Kluger a o rok dříve poslal soud zakladatele fondu Galleon Group Raje Rajaratnama do vězení na 11 let.

Společnost SAC se loni v listopadu dohodla, že zaplatí 1,8 miliardy USD za urovnání obvinění, že po více než desetiletí u svých zaměstnanců tolerovala nebo dokonce podporovala insider trading. Zakladatelem společnosti SAC Capital Advisors, která byla jednou z nejproslulejších firem na Wall Street, je známý miliardář Steven Cohen. Samotný Cohen trestně stíhán není.

SAC minulostí

Firma SAC se nedávno přejmenovala na Point72 Asset Management a přeměnila se v rodinný podnik, který spravuje Cohenův majetek, napsala agentura Reuters.

Ještě před zahájením soudu se snažili prokurátoři přesvědčit Martomu, aby svědčil proti Cohenovi výměnou za zkrácení trestu. Ten to však podle listu Financial Times odmítl.

Newsletter