Expanzivní měnová politika i přes zvýšení sazeb. Jak se krotí korunoví býci

Klíčové body

  • Koruně zkraje týdne pomohl dobrý výsledek spotřebitelské důvěry.
  • Komentář člena bankovní rady Vojtěcha Bendy pak kurzu přistřihl křídla.
  • Polský zlotý pokračuje v konsolidaci po předchozích ziscích.
Zdroj: Depositphotos

Měny regionu zažily smíšený vstup do nového týdne. Koruna měla ráno tendenci oslabovat, v devět hodin ale otočila a na vlně dobrého výsledku spotřebitelské důvěry za duben posílila pod 25,80 EURCZK. Zlotý mírně oslaboval v průběhu celého dne, zatímco forint po ranním oslabení své ztráty v odpoledních hodinách postupně vymazal.

Euro po několika týdnech posilování do nového týdne nevstoupilo pravou nohou a proti dolaru mírně oslabovalo. To není nic, co by potěšilo měny regionu, které z posilujícího eura taktéž těží. Koruna tak v začátku obchodování oslabila o pět haléřů, aby vzápětí otočila a díky dobrému výsledku spotřebitelské důvěry za duben, která vzrostla na 93,9 bodů (oproti 84 bodům v březnu), posílila a poprvé od 8. dubna se posunula k hranici 25,80 korun za euro.

Tato kulatá psychologická hranice korunu k dalším ziskům nepustila a v průběhu odpoledne jsme byli svědky mírného slábnutí koruny směrem k otevíracím hodnotám. Důvodů k proražení této hranice a posílení směrem k 25,70 EURCZK domácí měna moc neměla, jelikož člen bankovní rady Vojtěch Benda se nechal slyšet, že Česká národní banka bude v letošním roce s největší pravděpodobností úrokové sazby zvyšovat méněkrát, než značí prognóza.

Benda mimo jiné poznamenal, že se stále nacházíme v době obrovské nejistoty a časování úrokového hiku je marné. Jedno, dvě, či tři zvýšení by pak neznamenala zásadní změny v nastavení měnové politiky, jelikož aktuálně vysoce záporné reálné sazby by se jen částečně zmenšily. I přes vyšší nominální sazby bychom tedy stále žili v období expanzivní měnové politiky, ač se při srovnání s ECB nebo Federálním rezervním systémem může zdát, že ČNB působí více jestřábím dojmem.

Z pohledu technické analýzy je výhled pro tento týden smíšený. Na čtyřhodinovém grafu můžeme dobře vidět včerejší odmítnutí apreciace koruny pod hranici 25,80 EURCZK, v jejíž blízkosti je zároveň 78,6% úroveň Fibonacciho retracementu z únorové a březnové vlny slábnoucí koruny na hodnotě 25,81 EURCZK. Rostoucí trendová linie v rámci indikátoru RSI byla ale v minulém týdnu porušena a s aktuální hodnotou nacházející se v neutrálním teritoriu má cestu k ziskům otevřenou. Z pohledu oslabení má domácí měna relativně úzký prostor k dalšímu pohybu před změnou názoru ohledně pokračování pohybu v aktuálním swingu. Nejbližší rezistenci by nyní měla koruna najít v kulaté hodnotě 25,90 EURCZK, která se zároveň nachází poblíž horní hranice klesajícího trendového kanálu, který definuje obchodování již druhý měsíc. V průběhu tohoto týdne je tedy možné, že koruna bude konsolidovat a čekat na silnější impulz, který by mohl přijít od dalšího z členů bankovní rady, kteří se ve čtvrtek ponoří do mediální karantény.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Na páru polského zlotého s eurem je pak situace ohledně pohybu v rámci tohoto týdne také relativně nejednoznačná, když pár pokračuje v konsolidaci po předchozím posílení z první poloviny dubna. Cenový vývoj se formuje do rostoucího trojúhelníku s horní hranicí v pásmu mezi 4,5650-4,5700 EURPLN. Taktéž porušená rostoucí trendová linie v rámci indexu relativní síly na čtyřhodinovém grafu indikuje, že zlotý není pod nijak silným tlakem k oslabení, ač by kurz měl tímto směrem zpravidla pokračovat po opuštění této formace.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2067 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,94 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2039 do 1,2132 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,86 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,81 až 25,93 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,33 až 21,49 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter