Extrémní volatilita a riziko měn regionu. Zlotý nejslabší od roku 2009

Klíčové body

  • Koruna oslabila k 25,50 za euro, další ztráty nelze vyloučit.
  • Polský zlotý se posunul na 13letá minima, centrální banka trhy klidní možnými intervencemi při nadměrných kurzových výkyvech.
  • Z evropských měn se daří norské koruně, která posiluje díky rostoucím cenám ropy a plynu.
Zdroj: Depositphotos

Obchodování na měnovém trhu v rámci regionu střední a východní Evropy se nadále nese ve znamení extrémní volatility a rizika. Domácí měna včera oslabila na nejslabší úrovně od konce listopadu loňského roku. Chvilkově se tak obchodovala nad hranicí 25,50 EURCZK. Zlotý se dostal až na 4,80 EURPLN, což je nejslabší úroveň od roku 2009. Nervozita na trzích bude s největší pravděpodobností nadále pokračovat, posun k ještě slabším úrovním tak není vyloučen.

Koruna otevírala včerejší obchodování těsně nad kulatou hranicí 25,00 za euro. V průběhu několika hodin však realizovala více než dvouprocentní ztrátu, což znamenalo pohyb k dennímu maximu na 25,56 EURCZK. V odpoledních hodinách domácí měna ztráty mírně korigovala a dnes ráno se obchoduje za 25,40 EURCZK. Hlavním hybatelem na trzích přetrvává válka mezi Ruskem a Ukrajinou. Akciové indexy se včera také pohybovaly ve ztrátě, nejcitlivěji z rizikových aktiv však reagovaly měny regionu.

Geografická poloha má momentálně velký dopad na polský zlotý, českou korunu i maďarský forint, které v rámci evropských měn oslabují nejvíce. Právě polský zlotý se včera chvilkově obchodoval nad 4,80 EURPLN, což je nejslabší úroveň od roku 2009. V reakci na prudce oslabující měnu reagovala i Polská národní banka, která ve svém vyjádření tržní subjekty ujistila, že aktuální oslabování není spojeno s kroky centrální banky, případně s kondicí polské ekonomiky. V tomto vyjádření NBP nadále oznámila, že má dostatečný objem devizových rezerv, aby v případě negativních trendů na finančních trzích intervenovala proti dalšímu oslabování zlotého.

V posledních dnech se naopak daří například norské koruně, která si za poslední týden na páru s eurem polepšila o více než 3 procenta. Hlavní důvod pro posilování norské měny je dražší plyn, po kterém je v reakci na rizika spojená s dodávkami toho ruského vysoká poptávka. Stejně tak norské měně pomáhají rostoucí ceny ropy. Ta evropská včera posílila o 10 dolarů na jednom barelu a její ceny poslala na osmiletá maxima. Severská měna se tak z hodnot okolo 10,2 EURNOK z minulého týdne posunula na aktuálních 4,90 EURNOK a její další posilování je pravděpodobným scénářem.

Na páru eura s dolarem sledujeme pokračující přesun k bezpečí, což pomáhá dolaru na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se tak obchoduje v okolí hranice 1,1100 EURUSD, což jsou nejnižší kurzové úrovně od léta roku 2020. Poptávku po rizikových aktivech jsme viděli i na kryptoměnových trzích. Výrazně nad 40 000 dolarů posílil bitcoin, více než 15 procent si od začátku týdne připsal i ether a další altcoiny. Co se týče ekonomického kalendáře, prakticky žádná data nemají na trhy sebemenší vliv. Včera jsme mohli sledovat německou inflaci za únor, která dopadla dle tržních očekávání. Ceny u našich západních sousedů meziročně rostly o 5,1 procenta.

Na domácí půdě byl zveřejněn únorový výrobní PMI indikátor, jež zaznamenal hodnotu 56,5 b., což bylo oproti očekávaným 58,5 b. mírné zklamání, stále se však nejedná o velký propad z lednových 59 bodů. Mimo válečného konfliktu koruně ke slabším hodnotám pomáhaly i klesající sazby z peněžního trhu. Pravděpodobnost březnového zvýšení sazeb o 25 bazických bodů klesla zhruba na 20 procent, FRA 3×6 pak momentálně zaceňuje jedno zvýšení sazeb na horizontu tří měsíců. Ve zbytku roku pak trh počítá s mírným snížením základní úrokové sazby.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1091 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,62 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1073 do 1,1220 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,4 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,96 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,14 až 25,78 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,53 do 23,09 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter