ExxonMobil navzdory levné ropě překonává ziskem očekávání

Čtvrtletní výsledky ropného obra ke konci loňského roku znatelně poznamenal propad ropných cen. I tak firma zveřejněným ziskem hravě překonala očekávání analytiků, nicméně tržby mírně zaostaly. Před otevřením trhu akcie rostly o více než procento, zisk ale brzy umazaly a zamířily do červených čísel.

ExxonMobil vykázal zisk na akcii 1,56 dolaru, při očekávání 1,34 dolaru, a tržby dosáhly 87,28 miliardy USD, zatímco analytici očekávali 87,58 miliardy dolarů. Produkce ropy a zemního plynu klesla ve čtvrtletí o 3,8 %. V meziročním srovnání jsou výsledky výrazně slabší: celkový zisk se snížil o více než pětinu na 6,6 mld. USD, v podobném tempu tržby.

Výsledky firmy ukazují, že se firmě povedlo dobře integrovat podnikatelský model do praxe, kdy propojil divizi těžby, rafinace s chemickou částí, a to pomohlo Exxonu dosáhnout dobrých výsledků i v nynějších časech, řekl CEO Rex Tillerson.

Tillerson úvodem loňského prosince reagoval na obavy z klesajících cen ropy prohlášením, že firma ustojí propad cen této komodity až k 40 USD/barel. Projekty v oblastech zkapalněného zemního plynu či hlubinných vrtů jsou dlouhodobé investice, které byly testovány na širokém cenovém rozpětí, od 40 do 120 dolarů za barel ropy, uvedl tehdy. Cena Brentu se aktuálně drží  bezpečně nad 50 dolary.

Trh plný zombií

Citi: Na trhu s ropou už dochází na silné hráče

Newsletter