Facebook zažil slušné, ale rušné čtvrtletí…

AKTUALIZOVÁNO – Facebook svými výsledky za letošní první čtvrtletí překonal očekávání analytiků. Vykázal upravený zisk 1,69 dolaru na akcii, když trh čekal 1,35 dolaru. Tržby rostly meziročně na 11,97 miliardy dolarů nad očekáváním trhu 11,41 miliardy, ve stejném období loni firma utržila zhruba osm miliard. Akcie Facebooku, jež od začátku roku klesly zhruba o desetinu, reagovaly na dnešní výsledky růstem. 

Facebook hlásí dobré číslo co se počtu denních uživatelů v Severní Americe týče. V loňském čtvrtém čtvrtletí totiž zaznamenal meziroční pokles. Od ledna do března se počet uživatelů, kteří největší sociální síť na světě denně využívají, v tomto regionu zvýšil na 185 milionů. Je to sice meziroční nárůst jen o procento, jde ale o návrat na úroveň loňského třetího čtvrtletí.

Na celém světě Facebook v březnu denně využívalo 1,45 miliardy denních uživatelů, což je meziročně o 13 procent více. Na konci prvního kvartálu Facebook měsíčně používalo 2,2 miliardy aktivních uživatelů.

Celkové reklamní příjmy Facebooku ve čtvrtletí rostly meziročně o polovinu na 11,8 miliardy dolarů. Z toho 91 procent bylo z mobilních reklam. Ve stejném období loni to bylo 85 procent.

Facebook v březnu postihl obří skandál spojený s únikem informací s neoprávněným použitím dat o uživatelích Facebooku firmou Cambridge Analytica, který vyvolal obavy o ochranu soukromí. Postiženo bylo 50 milionů uživatelských účtů, ale Facebook později přiznal, že zasažených účtů bylo až 87 milionů. Skandál přiměl zákonodárce řešit, jak provozovatel největší sociální sítě na světě nakládá s osobními informacemi uživatelů. Ve výsledcích se tato kauza mohla promítnout jen ve dvou týdnech. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg musel „na kobereček“ před americké politiky a zažil perné hodiny nepříjemných otázek.

„Přestože čelíme zásadním výzvám, naše komunita i náš byznys zahájily rok 2018 velmi dobře. My teď komplexněji posuzujeme naši zodpovědnost i naše investice, abychom se ujistili, že jsou naše služby využívány pro dobrou věc. Potřebujeme ale i dál vytvářet nové nástroje, abychom lidi pomáhali spojovat,” uvedl zakladatel Facebooku Zuckerberg.

Akcie Facebooku každopádně koncem března zažily prudký sešup, když za jeden týden klesly o 13 procent, což byl nejhorší týdenní výkon od července 2012. Tedy zhruba dva měsíce poté, co firma vstoupila na burzu.

Facebook vstoupil na burzu v květnu 2012 za cenu 38 dolarů za akcii. Na rekordní úrovni byly akcie letos v únoru, když vystoupaly až na úroveň 195 dolarů na akcii.

 

Newsletter