Fed a prst na spoušti vyšších sazeb. Vystřelí, či nikoliv?

Zbývá necelý den a bude tu další, v pořadí již devátý, měsíc tohoto roku. Vyjma toho, že školáci opět zasednou do školních lavic, zasedne i měnový výbor Federálního rezervního systému. Ten rozhodne, zda je současný stav největší ekonomiky světa vhodný pro, po téměř deseti letech, první navýšení hlavní úrokové sazby.

Debata ohledně podoby americké úrokové politiky se ještě více rozvířila po konání Jackson Hole Economic Symposium ve státě Wyoming, které je dlouhou dobu sponzorováno kansaskou pobočkou Fedu. Jedním z předních investičních expertů, který se po této akci k americkým úrokům vyjádřil, byl Dennis Gartman, autor známého Gartman Letter. Ten přiznal, že se na základě současné ekonomické situace a vyjádření povolaných cítí poněkud zmatený. I přesto však věří, že si trhy projdou dalším růstovým obdobím.

„V rámci obchodování na svůj vlastní účet si udržuji převážně dlouhé pozice, a to i přesto, že mě lehce odrazuje dění v Číně. Počítám, že do budoucna si tento přístup udržím,“ řekl v rozhovoru pro CNBC Gartman.

Jeho vyjádření přišlo v době, kdy světové trhy zažívají krkolomnou jízdu. Futures kontrakty indexu Dow Jones spadly o více jak 200 bodů před samotným zahájení na amerického obchodování. Propad je spojován především s děním v Číně, kde hlavní index Shanghai Composite odepsal téměř 0,8 %.

Investoři tak hromadně spekulují o tom, zda nedávný hromadný pokles trhů bude mít vliv na rozhodnutí americké měnové autority ohledně možného zářijového navýšení. Posledním povolaným, kdo mohl přiblížit přístup centrální banky, byl její viceprezident Fedu, Stanley Fischer. Ten potvrdil, že jeho úřad začal mnohem bedlivěji sledovat vývoj čínské ekonomiky a její vliv na ostatní země.

Mnohem důrazněji k zářijovému navýšení přistupuje investiční veterán a šéf oddělení pro rozvojové trhy ve společnosti Franklin Templeton, Mark Mobius. Ten jasně prohlašuje, že ekonomická situace Spojených států rozhodně neodpovídá tomu, aby Fed mohl navýšení provést bez větších obav z negativních dopadů.

„Klíčovým faktorem je inflace. Fed by se měl obávat především o vývoj cenové hladiny a její spojitost s plánovaným úrokovým navýšením,“ řekl Mobius pro CNBC, poukazující na fakt, že se úroveň cen v USA nezvýšila o nikterak výrazné číslo. Centrální bankéři by se proto měli více než na trh práce zaměřit právě na cenovou hladinu, jelikož to je fundament, který mají mít primárně na starosti.

 

Newsletter