Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0660 za euro. Koruna včera oslabila zpět nad 25,20 za euro.

Fed bez překvapení; sazby nezměnil, ale naznačil zvýšení

AKTUALIZOVÁNO – Měnový výbor americké centrální banky (Fed) dnes ponechal sazby v pásmu 0,25 % až  0,50 %, naznačil ale jejich zvýšení díky příznivému vývoji trhu práce a inflace. Fed zvýšil sazby na tuto úroveň loni v prosinci a bylo to první zvýšení sazby na jednodenní mezibankovní úvěry za téměř deset let. Fed ji od prosince 2008 držel na rekordním minimu 0-0,25 procenta, aby podpořil proces zotavování ekonomiky z tehdejší hluboké krize.

Wall Street reagovala na oznámení centrálních bankéřů růstem, hlavní indexy se vyhouply na letošní maxima. S&P 500 uzavřel se ziskem 0,57 %, Dow Jones si připsal 0,43 % a Nasdaq posílil o 0,75 %. Dolar v reakci na rozhodnutí Fedu prudce oslabuje na 1,1172 USDEUR. Ceny americké ropy WTI vzrostly o téměř šest procent.

„Fed nasadil velmi mírný tón, snížil předpokládanou trajektorii zvyšování sazby a konstatoval celkovou odolnost ekonomiky a absenci inflačních tlaků. To vše by mělo povzbudit chuť jít do rizik a podpořit ceny rizikových aktiv,“ řekl agentuře Reuters Brian Dolan z investiční společnosti DriveWealth.

Závěrečné prohlášení po zasedání bylo navzdory proklamacím některých členů měnového výboru schváleno jednomyslně. Jediná se pro zvýšení sazby na 0,50-0,75 % byla Esther Georgeová.

Fed loni v prosinci uvedl, že v roce 2016 čeká, že se sazby zvýší čtyřikrát. Dle nového odhadu to bude pouze dvakrát. V průměru nyní Fed předpokládá sazbu na úrovni 0,9 % na konci letošního roku a na 1,9 % na konci roku 2017.

Centrální bankéři také snížili svá očekávání pro růst americké ekonomiky. Podle aktuálního výhledu Fed by měla letos růst o 2,2 procenta, když Fed dřív počítal se zvýšením o 2,4 procenta. Na rok 2017 centrální bankéři výhled snížili z 2,2 procenta na 2,1 procenta.

Měnový výbor nadále věří, že inflace směřuje ke dvouprocentnímu cíli, když aktuální vývoj spotřebitelských cen výrazně ovlivňuje levná ropa. Pro konec letošního roku Fed nyní počítá s celkovou inflací na úrovni 1,2 procenta, ještě v prosinci to bylo 1,6 procenta. Šéfka Fedu Janet Yellenová na tiskové konferenci uvedla, že není jasné, zda nedávný nárůst inflace vydrží. Posilování dolaru a levná ropa, které inflaci ovlivňují, jsou podle ní přechodné faktory.

„Série nedávných ukazatelů včetně silných přírůstků pracovních míst ukazuje na další zlepšování trhu práce. V posledních měsících se také zvedla inflace,“ uvedl měnový výbor Fedu po dvoudenním zasedání. Dodal ale, že přetrvávají rizika plynoucí z globální ekonomiky a vývoje na finančních trzích.

Na lednovém zasedání Fed zaujal opatrný postoj a dal najevo obavy z potenciálních hrozeb pro americkou ekonomiku, včetně turbulencí na finančních trzích, propadu cen ropy a zpomalení růstu v Číně a v dalších zemích. V poslední době se ale ekonomické ukazatele i situace na trzích zlepšují a analytici předpokládají, že Fed bude muset už brzy opět úroky zvýšit.

Americká ekonomika zpomalila v loňském 4. čtvrtletí celoročně přepočtený růst na procento z dvouprocentního tempa v předešlém kvartále. Za celý loňský rok zopakovala ekonomika růst o 2,4 procenta.

Newsletter