Fed bude zvyšovat sazby. Fondy i přesto dál sází na euro

Konec minulého týdne se na devizových trzích nesl ve znamení silnějšího dolaru, který těžil především ze slušných dat z amerického trhu práce. Pravdou je, že prvotní nadšení postupně ochabovalo, což asi nejlépe charakterizuje sentiment investorů z poslední doby. Dalším ziskům americké měny jich totiž mnoho z nich stále nevěří.

Klíčovým hybatelem byla páteční americká data. Podle ministerstva práce bylo v největší ekonomice světa v lednu vytvořeno 200 tisíc pracovních míst vyjma zemědělství (očekávalo se 180 tis.), prosincový výsledek pak byl zlepšen z 148 tisíc na 160 tisíc. Míra nezaměstnanosti se i nadále držela na 17letém minimu 4,1 %, mzdy pak rostly meziročně nejrychleji od června 2009, a to o 2,9 %. Jak upozornil ekonomický komentátor Holger Zschaepitz z německého Die Welt, celkově americký trh práce eviduje 88 po sobě jdoucích měsíců, během kterých rostl (vytvořena nová pracovní místa) – jde o vůbec nejdelší dobu od roku 1939.

 

Pokud vezmeme v potaz tato data společně s posledním komentářem Fedu, jehož rétorika naznačovala agresivnější inflační očekávání, cesta k dalšímu zvýšení amerických sazeb je zcela otevřená (klidně bychom se mohli dočkat i více než tří očekávaných kol tzv. úrokových hiků). I přesto jsou ale někteří investoři stále skeptičtí.

Žádné vyšší sazby, zato mnohem agresivnější inflační očekávání

Asi nejlepším příkladem jsou hedgeové fondy. Data agentury Reuters ukazují, že objem jejich čistých sázek na silnější euro během posledního týdne vzrostl o 2,8 %, a posunul tak dosavadní rekord na 148,7 tisíc. Hlavním důvodem tohoto trendu  je fakt, že se mnohé banky rozhodly revidovat svá očekávání vývoje kurzu eura a dolaru, a to právě v neprospěch americké měny. Proč? Hlavní roli hraje ekonomický vývoj starého kontinentu a vidina utahování měnové politiky ECB (i přesto, že se ji někteří její představitelé snažili v posledních dnech oslabovat).

Posledním příkladem zlepšení výhledu eura je banka JPMorgan. Ta je přesvědčena, že společná evropská měna do konce roku dosáhne 1,290 EURUSD (původní predikce dosahovala 1,23 EURUSD). Hlavním argumentem je silný růst evropské ekonomiky, který by měl předhánět vývoj té americké.

Byť vidina vyšších amerických sazeb nestačí k tomu, aby investoři vzali dolar na milost, poměrně citelně se projevuje na dluhopisových a akciových trzích. V prvním případě jsme byli například svědky nárůstu výnosu 10letého amerického bondu na 2,85 %, což je nejvyšší hodnota od ledna 2014. V případě akcií jsme v pátek pozorovali pokles indexu Dow Jones o více než 600 bodů (krátce o 670 b, tedy nejvíce od června 2016). Celkově pak ten samý index odepsal za minulý týden 4,1 %, což z něj dělá nejhorší týden od ledna 2016. Co k tomu říci? Asi jen známé pořekadlo z Wall Street: „Býčí trhy neumírají na stáří, zabíjí je vyšší sazby.“

Co se týče dnešního dne, v eurozóně bude zveřejněn index nálady investorů Sentix, maloobchodní tržby a index PMI segmentu služeb. Z USA pak přijde rovněž indikátor PMI služeb a společně s ním index ISM téhož sektoru. Dolar se dnes obchoduje na 1,245 EURUSD

Koruna během minulého týdne dosáhla nových pointervenčních rekordů dosahujících až 25,16 za euro. V pátek však část těchto zisků postupně umazávala. V novém týdnu na ní však čekají nové výzvy, a to v podobě ekonomických dat. Momentálně se domácí měna obchoduje kolem 25,23 EURCZK.

Rusnok a spol. sází na silnou korunu

Dnešní den bude v tomto směru ještě volnější, zveřejněna bude pouze obchodní bilance za prosinec. V úterý se již dočkáme maloobchodních tržeb a průmyslu, ve čtvrtek míry nezaměstnanosti, v pátek pak bude zveřejněn zápis z posledního zasedání ČNB.

Očekávání ekonomického týmu skupiny Roklen jsou následující:

  • Maloobchod za prosinec 4,6 % y/y, předchozí 7,8 %
  • Průmysl za prosinec 3,3 % y/y, předchozí 8,5 %
  • Míra nezaměstnanosti za leden 3,9 %, předchozí 3,8 %

Momentálně se koruna obchoduje kolem 25,22 EURCZK. Kurz vůči euru by se dle naší predikce měl dnes držet v rozmezí 25,12 až 25,25 EURCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Newsletter