Fed: Inflace je stále vysoká

Klíčové body

  • Fed vnímá inflaci jako příliš vysokou a zůstává jestřábí.
  • Trhy zaceňují první snížení sazeb ve Spojených státech s největší pravděpodobností v červnu.
  • Kanadská meziroční inflace klesla z 3,4 % na 2,9 %. Bank of Canada by mohla začít snižovat sazby v létě.
Zdroj: Depositphotos

Včerejší zápis z posledního zasedání Fedu nám přiblížil, jak Federální rezervní systém vnímá aktuální inflační prostředí. Předchozí předpoklady ohledně uvolnění měnové politiky už v březnu byly opravdu předčasné. Inflace se ustálila příliš vysoko nad 2% cílem. Naopak lepší inflační čísla reportují v Kanadě, kde se meziroční cenová hladina dostala po několika měsících těsně pod 3 %.

Většina členů bankovní rady Fedu vnímají rizika příliš brzkého uvolnění monetárních podmínek. Proto také všichni hlasovali na posledním zasedání pro stabilitu sazeb. Panují nejasnosti o tom, jak dlouho bude potřeba držet sazby na takto restriktivních úrovních. Fed věří, že jsou sazby nyní na svém vrcholu. Nicméně potřebují větší jistotu ve formě dat, než začnou měnové podmínky uvolňovat. I přesto, že inflace v posledním roce klesla, stále se drží na vyšších úrovních nad 2% cílem. Meziroční cenová hladina se už řadu měsíců drží mírně nad 3 %, kde se ustálila. Lednová čísla dopadla hůře než Fed i tržní konsensus očekávaly. Nadále platí, že největší pravděpodobnost prvního snížení sazeb trhy zaceňují na červen.

Programem kvantitativního utahování se bude Fed zabývat více do hloubky na příštím zasedání. Ze zápisu vyplynulo, že program QT může trvat déle, než se dříve očekávalo, a snížení tempa může prodloužit celkovou dobu snižování rozvahy. Fed nyní snížil rozvahu od svého vrcholu o více než 1,3 bilionu dolarů. Trh práce zůstává napjatý. Zvýšení počtu pracovních míst je koncentrováno jen v několika sektorech, rizika poklesu zaměstnanosti tu tudíž existují. V tuto chvíli Fed nevnímá, že by banky měly problémy s likviditou. Nicméně ze zápisu byla vypuštěna dříve užívaná fráze „zdravý a odolný“. Samotný zápis na kurz dolaru významný vliv neměl. Nicméně v ranních hodinách dolar oslabil nad úroveň 1,0850 EURUSD. Stále přetrvávají argumenty ve prospěch silnějšího dolaru v průběhu dalších týdnů.

Za zmínku stojí také Kanada, kde byla tento týden zveřejněna inflace. Tamější čísla dopadla nad očekávání lépe. Lednová meziměsíční inflace vzrostla z -0,3 % na 0 % (očekáván byl růst až na 0,4 %), meziroční inflace klesla z 3,4 % na 2,9 % (očekáván byl mírnější pokles na 3,3 %). Výrazné lednové přecenění se v zemi javorového listu nekonalo. Největší protiinflační složkou byly ceny pohonných hmot. Ty meziročně klesly o 4 % a bez započítání této položky by inflace klesla „pouze“ ke 3,2 %. Meziroční cenová hladina je v Kanadě nejnižší za posledních sedm měsíců. Klesla také samotná jádrová meziroční inflace (z 2,6 % na 2,4 %) a dostala se na nejnižší hodnotu od dubna 2021.

I přes výraznější dezinflaci trhy zaceňují první uvolnění monetárních podmínek až v červnu (stejně jako v Americe). Bank of Canada zůstává opatrná. Jádrová inflace je stále relativně vysoká a v ekonomice přetrvávají proinflační rizika (například růst mezd). Na inflační čísla reagoval kanadský dolar oslabením. Vůči euru oslabil o více než 0,6 % a středový kurz se dostal nad 1,4640 EURCAD. Vůči české koruně pak kanadská měna oslabila až pod 17,35 CADCZK.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0861 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,63 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0785 do 1,0862 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,27 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,23 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,24 až 25,44 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,22 do 23,59 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView

Newsletter