Federální rezervní systém je jako „tvrdohlavé dítě“. Tak se na začátku týdne vyjádřil Donald Trump na adresu měnového výboru Fedu, který se dle amerického prezidenta zasekl v době, kdy největší ekonomika světa potřebuje nižší sazby. Na to, že by to byl právě Trump, kdo zažene guvernéra Powella a spol. do kouta, bychom si nevsadili. Jinak tomu může být v případě samotného trhu, jehož očekávání se, možná s nadsázkou řečeno, utrhla ze řetězu.
Americký akciový trh se nachází poblíž historických maxim, míra nezaměstnanosti je na zhruba padesátiletém minimu. I přesto všechno Wall Street očekává snížení sazeb Fedu, a to ne zrovna v malém měřítku. Aktuální odhady vidí pro letošek snížení o více než 75 bazických bodů, během příštích 12 měsíců pak dokonce o více jak 100 bodů.
Fed na červnovém zasedání ponechal výhled sazeb pro rok 2019 beze změny, avšak poměrně těsně – pro ponechání na stávajících úrovních se vyslovilo devět centrálních bankéřů, pro cut zvedlo ruku osm. Vedle toho se měnový výbor zavázal k pečlivému sledování, zda se představený výhled vyplní, přičemž platí, že je připraven jednat, aby byla zajištěna udržitelná expanze, silný stav trhu práce a inflace poblíž symetrického cíle na 2 %. Nejistoty výhledu totiž přetrvávají, a to od obchodních sporů přes utlumené inflační tlaky a slábnoucí inflační očekávání.
Pokud bychom se měli zaměřit na výhled po zbytek roku, u červencového zasedání bychom si ještě vsadili na setrvání úroků na stávajících úrovních. V dalších měsících bude silně záležet na tom, jak se vyvinou současné nejistoty výhledu, zejména v oblasti obchodních sporů a inflačních očekávání. Nevylučujeme, že by Fed mohl nakonec přikročit alespoň k jednomu preventivnímu snížení úroků o 25 bazických bodů, a to pravděpodobně nejdříve v září.
Složitější otázkou je, jak se Fed postaví k očekávání trhu. Vzhledem k jejich nastavení by mohlo dojít na to, že bude americká centrální banka opravdu zahnána do kouta. S tímto scénářem pracuje například banka Goldman Sachs. Podle ní by zklamání ohledně nesnížení sazeb bylo trhem vnímáno jako „jestřábí šok“ vedoucí k propadu amerických akcií (odhad GS pro S&P 500 je -7 %), silnějšímu dolaru (+2 %) a k výplachu na trhu s dluhopisy (výnosy u krátkodobých bondů by mohly jít nahoru až o jeden procentní bod) – to vše s potenciálem přelití se do reálné ekonomiky.
Fed se tak podle Goldman Sachs nachází v situaci, kdy sazby zvyšovat nechce, avšak očekávání trhu by ho mohla donutit. K tomu, aby byly tržní predikce uspokojeny, by Powell a spol. měli podle GS v červenci snížit úroky hned o 50 bazických bodů. Proces dalšího snižování by pak mohl pokračovat dále, a to i v případě úspěšného dořešení otázky obchodního sporu USA a Číny.
Pokud bychom se zaměřili na devizové trhy, výhled nižších amerických sazeb se podepisuje na silnějším euru vůči dolaru, byť v případě evropské měny se rovněž hovoří o možnosti snížení úroků. Vedle toho profitují měny rozvojových trhů – za poslední měsíc vůči dolaru nejvíce turecká lira, ruský rubl a na třetí pozici česká koruna.
Dnes by očekávání ohledně posunu amerických sazeb měla dopomoci dále zformovat vystoupení hned několik představitelů Fedu. Nejsledovanější by přitom mělo být hodnocení měnové politiky a ekonomického výhledu ze strany guvernéra Powella, načasované na 19:00 SEČ. Vzhledem k relativně krátké době od červnového zasedání Fedu bychom čekali, že se Powell bude držet tehdejší rétoriky. I proto by reakce dolaru nemusela být nutně natolik silná, byť šla overnight implikovaná volatilita EURUSD lehce nahoru. V kurzu již je totiž částečně započítána možnost červencového snížení o 25 bazických bodů, a to právě i na základě Powellova posledního vystoupení.
Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1397 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 95,96 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1370 do 1,1418 EURUSD.*
Koruna, podobně jako ostatní měny tzv. emerging markets, profituje z vidiny možného snížené amerických sazeb, které se projevuje na sílícím euru vůči dolaru. To je v tuto chvíli nejsilnější fundament. To potvrdil i včerejší den, kdy jsme na kurzu nespatřili výraznější výkyv spojený konkrétně s propadem podnikatelské nálady na minima z března 2015.
Dnes budeme sledovat, zda se na kurzu podepíše vystoupení guvernéra Fedu. Zítra bude hlavní událostí zasedání ČNB. Očekávání jsou nastavena jasně, sazby by měly zůstat beze změny. O to důležitější bude doprovodný komentář guvernéra Jiřího Rusnoka.
Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,57 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,59 až 25,69 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,37 až 22,56 USDCZK.*
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.