Fed je mnohem blíž zvýšení sazeb, než trhy čekají. Dolar skokově sílí

AKTUALIZOVÁNO: Červen. To je pravděpodobný termín dalšího zvýšení sazeb americkou centrální bankou Fed, pokud data přicházející z americké ekonomiky budou potvrzovat její zotavování, zejména inflace a zaměstnanost. Vyplynulo to ze zápisu měnového výboru FOMC z jeho dubnového jednání. Odpovědí je skokové posílení amerického dolaru k 1,1220 EURUSD. Před verdiktem obchodoval u 1,1285.

Fed je dle čerstvě zveřejněného zápisu mnohem blíž dalšímu zvýšení sazeb, než s čím počítala Wall Street a šířeji řečeno analytici. Futures na overnight sazbu Fedu dnes implikovala pouze 19% pravděpodobnost takového kroku. Americké akcie zakončily obchodování smíšeně. Index S&P 500 o 0,02 % zpevnil, DJIA totéž odepsal a Nasdaq uzavřel výše o půlprocento. Výše trh vedly finance, které jako sektor o 1,5 % zpevnily.

Fed v zápise zakotvil, že data z americké ekonomiky jej přesvědčují o směřování k 2% inflačnímu cíli a menší je také zneklidnění ohledně vývoje ekonomiky světové. FOMC zasedal ve dnech 26. a 27. dubna.

Fed nechal sazby beze změny. Ekonomická aktivita zpomalila

oživení, trh práce bude zesilovat a inflace pokročí směrem 2% cíle, bude odpovídajícím krokem zvýšení sazeb (pásma pro fed-funds rate) v červnu,“ stojí v zápise.

Na druhé straně zápis odhalil zneklidnění části tvůrců americké měnové politiky nad tím, že růst americké ekonomiky v první letošní čtvrtině zpomalil na pouze 0,5 %, dvouleté dno. Jiní ale obavu vyvracejí právě robustním oživením na trhu práce a tvrdí, že právě tento vývoj potvrzuje dosud „skryté“ oživení celé ekonomiky.

FOMC v dubnu ponechal základní sazbu v pásmu 0,25 až 0,5 %. Do něj sazbu zvýšil loni v prosinci, poprvé po takřka deseti letech.

Trump: Proti Yellenové nic nemám, její výměna by ale byla vhodná

Výprodej na akciových trzích, kterého jsme byli svědky v úvodu letošního roku, přiměl Fed v březnu odložit plány zvyšování sazeb na později. Několikero jestřábích – tedy směrem růstu sazeb a zpřísnění politiky hovořících – komentářů z Fedu v průběhu posledního týdne ale začalo budovat sázky na to, že Fed s dalším zvýšením sazeb nebude otálet příliš. Jak ukazují futures v úvodu tohoto článku, přesto byla očekávání trhu hodně vzdálena rétorice dnes uvolněných slov z Fedu. Lze očekávat, že jednotliví zástupci Fedu budou tento rozdíl svými slovy v příštích dnech usměrňovat.

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahemJak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme! – CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter