Americké výnosy i po slabé aukci 7letého bondu klesly. Dolar oslabila vinou komentářů z Fedu nad 1,1000 za euro. Měnám regionu pomohl slabý dolar a pokles výnosů. Koruna pod 24,30 za euro.

Fed má oproti ECB výhodu. Prostředí globálně slabšího dolaru nahrává euru

Klíčové body

  • ECB je, soudě dle nové prognózy, spokojená s dosavadním ekonomickým vývojem, včetně kurzu eura
  • Fed má oproti ECB výhodu ve více uvolněných měnových podmínkách
  • ECB se dostává tzv. za křivku, Fed naopak před ni

Evropská centrální banka je oproti své americké kolegyni v nevýhodě. Cílem obou měnových autorit je co největší uvolnění měnových podmínek v prostředí utlumených inflačních tlaků navazujících na dopady koronaviru ovlivňující ekonomickou výkonnost. I přesto, že Rada guvernérů ECB měla minulý týden příležitost naznačit trhům ještě větší ochotu „bojovat“ o dosažení symetrického inflačního cíle, ve výsledku více jestřábí výstup podle nás spíše narušil její kredibilitu v oblasti inflačního výhledu, minimálně co se týče schopnosti čitelněji interpretovat svůj přístup k ostře sledovanému kurzu eura.

Samozřejmě platí, že ECB, stejně tak i Fed, necílí vývoj měnového kurzu. Avšak fakt, že hodnota eura byla po více než dvou letech zmíněna v úvodní řeči šéfa, dnes tedy šéfky, Rady guvernérů, značí, že je „eurová“ pozornost mnohem větší, než tomu bylo dříve. Vzhledem k představené prognóze byla sílící společná evropská měna celkem logickým vyústěním. Navíc k ní přispěla i neoficiální informace zveřejněná agenturou Bloomberg, a to ještě během tiskové konference guvernérky Lagardeové, o tom, že aktuální hodnota eura nevyvolává z pohledu ECB nutnost jakékoliv přehnané reakce.

Výsledkem bylo silnější euro i přesto, že opačný scénář, v nejlepším trend pozvolna oslabujícího kurzu, by byl z hlediska inflačního výhledu, potažmo ekonomického, příznivější. Jak se zdá, Rada guvernérů ECB je se současnou situací, soudě dle představené nad očekávání pozitivnější prognózy, spokojená, byť rizika výhledu jsou jasně nakloněna směrem dolů.

Součástí výhledu, které se později dostalo více pozornosti, byla revize směrem vzhůru v oblasti jádrové inflace. K ní se v pátek vyjádřil hlavní ekonom ECB Philip Lane, který změnu částečně přisoudil pozitivním dopadům akomodativní měnové politiky. Zároveň ale přiznal, že velikost revize byla významně utlumena silnějším kurzem eura. Toto tvrzení sice nefunguje jako slovní intervence, kterých jsme byli svědky již dříve, potvrzuje ale, že současná spokojenost s hodnotou evropské měny nemusí nutně stát na tak pevných základech, jako by se po čtvrtečním zasedání ECB mohlo zdát. Z našeho pohledu tak stále platí, že trh přeceňuje čtvrteční vyjádření, zejména v souvislosti se střednědobou inflací, která bude ovlivněna potenciálně opětovně sílícím kurzem.

Dá se tak říci, že zatímco ECB se dostává do situace, kdy je tzv. za křivkou, Fed se naopak dere před ni, tedy reaguje s předstihem. Tomu odpovídá i nedávno oznámená revize strategie a rámce americké měnové politiky jako jeden z hlavních faktorů tlaku na slabší dolar, resp. jako klíčová proměnná snahy o co největší uvolnění měnových podmínek. Právě revize měnové politiky bude téma číslo jedna během zářijového zasedání měnového výboru Fedu, který vyústí ve středeční rozhodnutí o sazbách a následnou tiskovou konferenci šéfa Fedu Powella.

Sice nelze čekat, že by došlo na změnu sazeb či okamžitou modifikaci aplikovaných nákupních programů Fedu, o to zajímavější bude rétorika, případně forward guidance, vztažená k novému inflačnímu cíli, který byl prozatím definován velmi obecně jen jako „průměrná inflace v čase“.

Sledovat budeme především forward guidance ohledně sazeb, kde bychom vzhledem k revizi měnové politiky mohli čekat detailnější informace k časovému rozpětí vztahujícího se k předpokladu nízkých sazeb po delší dobu. Dočkat se můžeme i případné „indexace“ směrem k dvojímu mandátu americké centrální banky (inflace a zaměstnanost). Mnohem menší váhu lze přiřadit například dot plot grafu, který bude součástí aktualizované prognózy. Během tiskové konference pak můžeme očekávat dotazy na to, jak chce Fed dosáhnout akcelerující inflace (měřeno jádrovým indexem výdajů na spotřebu) a inflačních očekávání, kde se nabízí například vyšší objemy QE vinou omezeného prostoru u sazeb, případně zda se zaměří i na delší tenory dluhových instrumentů více působících na uvolnění měnových podmínek oproti těm kratším. Otázky zřejmě padnou i na to, jak moc a po jak dlouhou dobu bude měnový výbor ochoten držet tempo růstu cen nad hranicí 2 %, resp. zda má vůbec v tomto směru nastavené podmínky/limity, když se – dle nedávných vyjádření – nehodlá v rámci nového cíle řídit žádnými vzorci.

Holubičí vyznění Fedu je podle nás v kurzu dolaru již částečně zaceněno. To nahrává nadále globálně slabším zeleným bankovkám, což následně přispívá k případnému pokračování dezinflačních tlaků z titulu vývoje eura proti dolaru. Nepředpokládáme však, že bychom se mohli v příštích dnech podívat zpět k hranici 1,2000 EURUSD, která se z pohledu Rady guvernérů ECB ukazuje jako psychologická ve smyslu případného krocení dalších eurových zisků. K zastropování zisků společné evropské měny v posledních dnech přispívá i dění kolem brexitu. To zasahuje primárně britskou libru, nejistota se však evidentně – negativně – podepisuje i na euru, což bylo vidět zejména v závěru minulého týdne.

Samostatnou otázkou je případná tržní nervozita spojená s koronavirem nahrávající bezpečným aktivům na úkor rizikových. I přesto, že by dolar mohl v souvislosti s tímto tématem získat lehký vítr do plachet, rozhodně nelze čekat obdobné posílení, jako tomu bylo v březnu. V tomto směru potenciální dolarové zisky omezuje například připravenost Fedu v okamžiku otevřít kohoutky swapových linek, díky kterým by poptávka po dolarech byla na spotu slabší než před zhruba šesti měsíci během první vlny tržní koronavirové paniky. A nakonec, obdobný ziskový strop představuje i samotná revize americké měnové politiky.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1854 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,19 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1782 do 1,1920 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,55 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,51 až 26,62 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,27 až 22,55 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokoupravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter