Dolar se po včerejším zpevnění proti euru obchoduje pod 1,1500 EURUSD. Zapůsobila situace v Číně. Procyklické měny i měny regionu zůstávají pod výprodejním tlakem. Koruna oslabila nad 24,50 za euro.

Fed Minutes: Sazby porostu rychleji, bilanci 4,5 bilionu dolarů snížíme

Dnešní večer patřil zápisu z posledního zasedání americké centrální banky. Během něj došlo na zvýšení úrokových sazeb do pásma 0,75 % až 1 %, do toho se navíc dle tzv. Fed Minutes debatovalo o bilanci dosahující astronomické velikosti téměř 4,5 bilionu dolarů. Co má banka v plánu?

Fed na svém březnovém zasedání oznámil, že dynamika navyšování sazeb bude pravděpodobně rychlejší, než se dosud čekalo. Podle dosavadního plánu bychom se během roku 2017 měli dočkat celkem tří navýšení úroků, počítáme-li ten březnový, zbývají ještě dva až, jak ukazuje tzv. dot plot graf, do pásma 1,25 % až 1,5 %.

Vyjma toho přišla řeč, jak ukázaly dnešní Fed Minutes, i na bilanci banky čítající bezmála 4,5 bilionu dolarů v dluhopisech a hypotékou krytých cenných papírů, které byly nakoupeny především v rámci čtyřkolového programu kvantitativního uvolňování trvajícího od roku 2009 do 2014. Osekání této částky bude mít dle centrálních bankéřů, včetně samotné guvernérky Janet Yellenové, dopad na trhy, tudíž si samo o sobě vyžaduje zvýšení sazeb.

„Za předpokladu, že se ekonomika bude i nadále vyvíjet dle odhadů, většina členů měnového výboru očekává, že postupné navyšování sazeb bude probíhat i nadále,“ přepisuje server CNBC slova dokumentu. „Stejně tak bylo usouzeno, že později v tomto roce bude potřeba změnit reinvestiční politiku banky,“ pokračují Fed Minutes na adresu bilance.

K tomuto kroku nebyl uveden žádný bližší časový plán, stejně tak ani způsob, jakým by celé osekání mělo proběhnout. Tento fakt tudíž může svědčit o tom, že sami bankéři dosud nemají ucelenou představu, jak by ke změně reinvestiční politiky mělo dojít.

Co stojí za opětovným nafouknutím bilance Fedu?

Fed na základě programu QE, který byl zaveden jakožto nástroj vypořádání se s poslední finanční krizí, nakupoval primárně státní dluhopisy a hypotékou kryté cenné papíry. Výnosy z těchto instrumentů následně používal (používá), a to i po ukončení QE, k dalším investicím do cenných papírů, tudíž nutně dochází na neustálé nafukování rozvahy. Podle CNBC se v tuto chvíli nabízí dvě možnosti, a to postupné snižování tempa reinvestic výnosů, případně jejich jednorázové zastavení.

Podle Minutes bude banka nadále pokračovat v debatě o této problematice s tím, že veškeré informace o pokroku se trh dozví tehdy, jakmile budou k dispozici.

Změní Fed konečně nástroj monetární politiky?

V návaznosti na zápis z posledního zasedání Fedu si americké dluhopisy procházejí výprodejem, a tedy i nárůstem výnosů.  V podstatě všechny státní bondy od měsíčního až po 30letý aktuálně, dle serveru Investing, evidují růst výnosů.

 

Newsletter