Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Fed na tenkém ledě. Dojde na mimořádné zvýšení sazeb?

Klíčové body

  • Americká inflace se v lednu vyšplhala na nejvyšší hodnoty za posledních 40 let.
  • Trhy aktuálně zaceňují zvýšení sazeb Fedu během letošního roku o více než 170 bodů.
  • Pravděpodobnost březnového zvýšení sazeb Fedu o 50 bodů se dostala nad 90 %.
December 2019 FOMC Press Conference: _D4A8199 flickr photo by Federalreserve shared with no copyright restrictions using Creative Commons Public Domain Mark (PDM)

Americká inflace za leden spustila něco, co jsme na trzích dlouho neviděli. Dojde Fedu, jak moc je za křivkou, a přistoupí tak k mimořádnému zvýšení sazeb? Tento scénář určitě nelze vyloučit.

Spouštěčem všeho byla americká inflace za leden dosahující nejvyšších hodnot za posledních 40 let a překonávající tržní konsensus. Výsledek 7,5 % meziročně u celkové inflace a 6 % u jádrové vyvolal další vlnu přecenění tržního výhledu americké měnové politiky. Aby toho nebylo málo, vystoupil šéf pobočky Fedu v St. louis James Bullard, který svým jestřábím komentářem dílo dokonal.

Podle Bullarda by Fed měl být otevřený možnosti zvýšit sazby na mimořádném zasedání. Vedle toho podporuje vůbec první zvýšení sazeb o 50 bazických bodů od roku 2000, přičemž do začátku čevence by úroky měly vzrůst o rovný procentní bod. Snižování bilance by pak mělo začít už ve druhém čtvrtletí. Součástí toho by měla být možnost přímého prodeje aktiv. Bullard však neuvedl, zda by se měla týkat pouze hypotékou krytých cenných papírů, jak dříve neznačila jeho kolegyně z clevelandské pobočky Mesterová, nebo i státních dluhopisů.

Reakce na výše zmiňovanou kombinaci byla nejzajímavější u sázek trhu na zvýšení sazeb Fedu. Dle futures Fed Funds Rate je v letošním roce zaceněno navýšení o víc než 170 bodů, tedy zhruba sedm kol po 25 bodech. Pravděpodobnost zvýšení sazeb o 50 bodů v březnu byla včera ráno, tedy v době před zveřejněním lednové inflace, necelých 30 %. Aktuálně již dosahuje více než 90 %, přičemž během včerejšího dne se toho číslo blížilo 100 %. To lze spojit s tím, jak se celkově zvedly sázky na celý letošní rok.

Zdroj: CME
Zdroj: CME

V návaznosti na to vzrostly americké výnosy zejména u středních splatností. Dvouletý nominál si připsal více než 25 bodů, což je nejvyšší intradenní nárůst od června 2009. Zároveň jde o třetí pohyb o více než 10 bodů za poslední tři týdny. Potvrzuje se tak, že střední část americké výnosové křivky postrádá jakoukoliv kotvu. To se následně projevuje i v celkovém zploštění křivky, kdy spread mezi dvouletým a desetiletým výnosem klesl na 45 bodů a mezi pětiletým a třicetiletým na 35 bodů. U klíčových swapů sazby OIS se splatností pět a třicet let je inverze v podstatě otázkou času, jelikož jejich spread již včera činil pouhých sedm bodů.

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Ve stínu výše popsaného se množí spekulace o tom, že by Fed mohl zasáhnout mimo naplánované zasedání. Historicky na tento scénář již došlo. Guvernér Fedu Greenspan 18. dubna 1994 oznámil záchranné zvýšení úroků z 3,5 % na 3,75 %. Tehdy se však jednalo o krok, kterému předcházelo navýšení sazeb na běžném zasedání. Dnešní situace je zcela unikátní. Sazby jsou stále na nule, navíc v prostředí pokračujících nákupů aktiv. Mnozí pozorovatelé Fedu proto uvádějí, že potenciální ukončení QE a první zvýšení sazeb v nejbližších dnech nelze zcela vyloučit.

Pokud by na takovou situaci došlo, Fed by tím potvrdil svou pozici za křivkou, zároveň i odhodlání jednat. Faktem zůstává, že tlak na razantnější úrokovou normalizaci roste, což zvyšuje riziko toho, že měnový výbor svou politikou výrazně utlumí budoucí ekonomický růst, ba dokonce dostane americkou ekonomiku v letech 2023 až 2024 přímo do recese.

Z našeho pohledu je mimořádného ukončení nákupů aktiv a zvýšení sazeb o minimálně 25 bodů mimo tradiční zasedání možné. Pokud by se Fed přece jen rozhodl počkat si na příští oficiální setkání naplánované na 16. března, patrně by volil mezi zvýšením o 50 bodů či „tradičními“ 25 body doplněnými výhledem pokračujícího navyšování ve smyslu rychlého frontloadingu po dobu většiny letošního roku, což by nejpozději na přelomu pololetí mělo být doplněno o snižování bilance.  Faktem je, že do poloviny března budou zveřejněna další data, včetně těch únorových z trhu práce a únorové inflace. Obě čísla přitom, za předpokladu pozitivního překvapení, považujeme za velké riziko možnosti březnového hiku o půl procentního bodu. Pokud ovšem Fed nebude jednat mnohem dřív.

Dnešní reakce trhů se nese ve znamení poklesu futures evropských i amerických akcií a zatím mírného pokračování růstu amerických nominálních i reálných sazeb. Dolar po lednové inflaci krátce zpevnil pod hranici 1,1400 za euro, ovšem později tyto zisky odevzdal. Dnes ráno se již obchoduje silnější zpět pod zmiňovanou úrovní, přičemž rizika zůstávají na straně silnějších zelených bankovek.

Koruna ustála čtvrtek bez výraznějších výkyvů, což potvrdilo její relativně dobrou rezistenci. Dnes ráno pozorujeme výprodejní tlak na měny regionu, což by v případě domácí měny mohlo znamenat posun nad hranici 24,40 za euro. V rámci zahraničí bude pro kurz klíčový tržní sentiment s ohledem na vývoj amerických trhů. Na domácí půdě pak budeme sledovat zveřejnění zápisu z prosincového zasedání ČNB, který bude dostupný v 9:00 na stránkách centrální banky.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1372 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,00 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1325 do 1,1420 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,37 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,42 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,30 až 24,45 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,35 do 21,51 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter