Fed nechal sazby beze změny. Ekonomická aktivita zpomalila

(Aktualizováno) Již včera bylo zahájeno dvoudenní zasedání Federálního rezervního systému. Dnes pak bylo zveřejněno rozhodnutí o hlavních úrokových sazbách. Ty ponechala banka v pásmu 0,25 až 0,5 %, což bylo v souladu s naprostou většinou očekávání. Své rozhodnutí vedení banky odůvodnilo jasným zpomalením ekonomického růstu a snížením aktivity spotřebitelské poptávky.

„Je evidentní, že ekonomická aktivita zpomalila,“ přepisuje CNBC slova měnového výboru. „Růst výdajů domácností zmírnil, ačkoliv jejich reálný příjem se poměrně solidně zvýšil. Sentiment spotřebitelského sektoru zůstává beze změny.“

Vývoj americké ekonomiky je dle vyjádření banky poměrně kontrastní. Zatímco tvorba nových pracovních míst a stav realitního trhu vykazuje pozitivní vývoj, oproti tomu stojí negativní sentiment v oblasti kapitálových investic korporátního sektoru a celkového exportu země. Toto tvrzení se týká především zítřejšího prvního odhadu růstu amerického HDP za 1Q 2016, kde očekávání pracují s růstem o velikosti +0,6 % oproti předchozím 1,4 %.

„Měnový výbor bude i nadále sledovat indikátory inflace a globálního ekonomického a finančního vývoje,“ stojí ve vyjádření. Plán o provedení dvou kol tzv. úrokové normalizace, který byl představen během březnového zasedání, tak nadále trvá. Většina očekávání zůstává přikloněna k tomu, že případná akce proběhne až ve druhé polovině roku.Někteří však čekají, že nedojde ani k tomu.

Inflace i nadále zůstává po 2% cílem, což je stále „zásluhou“ předešlého propadu energetických cen a poklesu cen importu.

V návaznosti na to dolar oslabil na 1,132 EURUSD. Dolarkouna se obchoduje na 23,86 USDCZK. Eurokoruna se nachází na 27,036 EURCZK. Co se týče akcií, index S&P 500 roste o 0,05 %. Dow Jones je výše o 0,3 %. Technologický Nasdaq jako jediný klesá o -0,81 %.

Newsletter