Fed po téměř deseti letech zvýšil sazby

Je to tu! Federální rezervní systém splnil očekávání trhu a zvýšil své základní sazby. Posun z tzv. technické nuly, která symbolizovala rozmezí 0 – 0,25%, dosáhl 25 bazických bodů, což odpovídá pásmu 0,25 až 0,5 %. Americká úroková politika se tak probudila z letargie, do které ji Fed uvedl v prosinci 2008, aby tak zmírnil dopady tehdejší finanční krize.

Na první úrokové navýšení po téměř deseti letech (naposledy proběhlo v červnu 2006) dolar reagoval posílením na hranici 1,090 dolaru za euro, poté však konsolidoval na 1,093 EURUSD. Hlavní akciové indexy ihned po zveřejnění informace posílily o více jak půl procenta. Výnos na 2letém americkém dluhopisu poprvé od roku 2010 přesáhl 1 %.

Zlato nejprve poskočilo o více jak 1,5 %, což odpovídá 1075,8 dolaru za unci, poté však zisky odepsalo až na 1 067,5 USD. Ropa se stále pohybuje v záporných číslech. Jak Brent, tak i WTI odepisují více jak 2,5 %.

Po tiskové konferenci, kde šéfka Fedu Janet Yellenová zdůvodnila dnešní rozhodnutí končí hlavní akciové indexy v plusu. S&P si připsal 1,45 %, Dow Jones +1,27 % a technologický Nasdaq +1,52 %.

Přímý přenos tiskové konference šéfky Fedu Janet Yellenové (od 20:30)

 

 

V oficiálním vyjádření Fedu stojí, že ekonomická aktivita země vykazuje mírný růst. Spotřeba domácností a kapitálové investice společností rostou poměrně solidními čísly, stejně tak se zlepšila i situace realitního sektoru. Na trhu práce je rovněž evidentní zlepšení, ať už jde o míru nezaměstnanosti, tak o tvorbu nových pracovních míst. I tak je ale prostot pro další zlepšení stále dostatečně velký.

Jedinou oblastí, která v posledních měsících lehce ztrácí tempo, je čistý export. Obdobně je na tom i inflace, která se stále pod vahou propadu cen energetických komodit pohybuje pod stanoveným 2% cílem. 

Co se týče další manipulace se sazbami, tak ta by měla probíhat postupně, aby bylo zamezeno jakýmkoliv výkyvům na trzích, stejně tak nesmí být nikterak zasažena ekonomická expanze země. Hlavní slovo v tomto směru bude mít stále sledované tempo růstu americké cenové hladiny. Z krátkodobého hlediska tak úroky zůstanou pod úrovněmi, které jsou očekávaný z dlouhodobého hlediska.

Newsletter