Fed potřebuje vyšší sazby podél celé křivky. Pomůže i výprodej akcií

Klíčové body

  • Fed je na začátku úrokového cyklu. Ten by mohl být nejenže historicky nejintenzivnější, ale také nejkratší.
  • S utažením podmínek financování pomůže nárůst sazeb po celé délce výnosové křivky, rovněž i akciový výprodej.
  • Futures sazeb Fedu naznačují dosažení hranice 2,5 % v letošním roce, v tom příštím pak dokonce překonání 3 %.
Zdroj: Depositphotos

Americká centrální banka je na začátku úrokového cyklu. Ten by podle tržního očekávání mohl být nejenže historicky nejintenzivnější, ale také nejkratší. S utažením podmínek financování pomůže nárůst sazeb po celé délce výnosové křivky, zejména však delšího konce. Skrze reverzní efekt bohatství pak přispěje i akciový výprodej.

A právě ten jsme pozorovali v posledních dnech. Dvoudenní výprodej amerických akcií byl podpořen výprodejem na dluhopisovém trhu. Ten v úterý „vyprovokovala“ členka měnového výboru Fedu Lael Brainardová, aktuálně čekající na schválení pozice viceguvernérky americkým Senátem. Brainardová se vyjádřila k budoucnosti kvantitativního utahování. Uvedla, že snižování bilance Fedu bude větší a rychlejší než v letech 2017 až 2019, kdy začínalo na 10 miliardách dolarů za měsíc a postupně vzrostlo na 50 miliard. Z hlediska načasování pak tzv. QT může začít už v květnu.

Obdobné komentáře zazněly již dříve. O tom, že QT bude tentokrát mnohem větší a rychlejší, hovořilo hned několik představitelů Fedu. Dokonce ani načasování ve druhém čtvrtletí není žádná novinka. Tuto možnost již dříve zmínil aktuálně největší jestřáb Fedu, šéf pobočky v St.Louis James Bullard. Důvodem bondového výprodeje proto primárně bylo, od koho zmiňované komentáře přišly. Brainardová je totiž nejenže budoucí viceguvernérka, ale rovněž i centrální bankéřka doposud spadající do skupiny umírněnějších.

Další detaily ohledně kvantitativního utahování přinesl včera zveřejněný zápis z březnového zasedání Fedu. V dokumentu stojí, že maximální měsíční objem snižování bilance by mohl dosáhnout 95 miliard dolarů, z toho 60 miliard v dluhopisech a 35 miliard v hypotékou krytých cenných papírech. Dosaženo by ho přitom mohlo být během tří měsíců, případně déle dle tržních podmínek. Výše zmiňované objemy jsou o něco málo menší, než jsme očekávali vzhledem k nejprve nekonečnému QE a poté měsíčnímu objemu 120 miliard dolarů. Nelze však vyloučit jejich úpravu v průběhu času.

Vše nasvědčuje tomu, že QT bude oznámeno na květnovém zasedání Fedu, a to v podobě snižování reinvestic prostředků plynoucích z cenných papírů před splatností. Zcela vyloučen nebyl ani přímý odprodej instrumentů, avšak týkal by se dle oficiálních vyjádření pouze hypotékou krytých cenných papírů.

Květnové zasedání měnového výboru přinese i další zvýšení sazeb, tentokrát o 50 bazických bodů. To očekává nejen trh, ale naznačily to i zmiňované Fed Minutes. Futures Fed Funds Rate přiřazují tomuto kroku bezmála 80% pravděpodobnost, což obvykle bereme jako potvrzení jeho zacenění. Další navýšení o stejné velikosti mohou následovat. Trh s nimi počítá v červnu a postupně i v červenci.

Výhledově zůstávají rizika na straně pokračujících dluhopisových výprodejů. Operujeme ve vysoce proinflačním prostředí, na které reaguje většina světových centrálních bank. V případě amerického trhu si vzpomeňme na konec loňského a začátek letošního roku, kdy dluhopisy začaly zaceňovat rychlejší a intenzivnější úrokový cyklus. Teď se ke středním splatnostem přidávají ty delší z titulu kvantitativního utahování. Opět jsme svědky i efektu přelití přes většinu bondových trhů vyspělých ekonomik.

Podstata pohybu je v obou případech stejná. Podmínky financování jsou utahovány, což je klíčový protiinflační faktor. Tedy přesně to, co Fed aktuálně potřebuje. Rychlost pozorovaného pohybu je pak negativní pro akcie. V jejich případě jde také o formu utažení skrze tzv. reverzní efekt bohatství negativně ovlivňující spotřebu. To vše se navíc odehrává v prostředí dopadů války na Ukrajině, nových pandemických uzavírek v Číně a zhoršující se bondové likvidity.

Výprodej na dlouhém konci výnosové křivky dosáhl v případě amerického desetiletého výnosu hodnot nad 2,6 %, které jsou nejvyšší od roku 2019. Rozdíl mezi výnosem desetiletého a dvouletého instrumentu se dostal zpět do kladných hodnot. U třicetiletého a pětiletého bondu se pozorovaná inverze snížila nad mínus deset bodů. Výše se posunuly i proti inflaci ochráněné dluhopisy, u nichž se projevila rostoucí likviditní a riziková prémie. Dolar díky vyšším nominálním i tržním sazbám zpevnil krátce pod úroveň 1,0900 za euro.

Nárůst výnosů na dlouhém konci americké výnosové křivky společně s výprodejem akcií tak působí na utažení podmínek financování. Právě ty v souvislosti s dopadem na reálnou ekonomiku, zejména inflaci, již na březnovém zasedání zmínil guvernér Fedu Powell. A v tomto týdnu pak i bývalý guvernér newyorské pobočky Fedu William Dudley. I přesto, že výprodej delších splatností a akcií nebude nekonečný, v souhrnu jde o důležitý protiinflační faktor. Fed ho výhledově doplní zvýšením krátkých sazeb, které by dle futures mohly letos překonat 2,5 %, a v roce příštím dokonce 3 %.

Takto rychlé zvyšování úroků by se nepochybně citelně projevilo ve zpomalení americké ekonomiky, které již naznačuje tvar výnosové křivky. V prostředí historicky nejvíce napjatého trhu práce, trvajících omezení na straně nabídky a geopolitické nejistoty by tak pravděpodobnost tzv. hladkého přistání zřejmě výrazně klesla.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,0915 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 99,49 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0859 do 1,0986 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,44 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,39 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,34 až 24,53 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,18 do 22,56 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter