Evropské i americké výnosy rostou. Euro je proti dolaru ve ztrátě, obchoduje se pod 1,0900 EURUSD. Měny regionu jsou v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 24,80 za euro.

Fed se bojí přehřátí ekonomiky. Proč? Kvůli fiskálu, resp. Trumpovi

Během dnešního večera byl zveřejněn zápis z prosincového zasedání Fedu, kde došlo na zvýšení sazeb do pásma 0,5 až 0,75 %. Dokument ukázal, že v rámci měnového výboru panují obavy o možném přehřátí ekonomiky, a to z důvodu fiskální expanze.

Tzv. Fed Minutes potvrdily, že další krok tzv. úrokové normalizace přišel v návaznosti na obavu z agresivní fiskální politiky, se kterou je spojována Trumpova administrativa . I přesto, že je výbor (resp. měl by být) na politice zcela nezávislý, je patrné, že Trumpovo vítězství v rozhodování členů hrálo roli.

Byť nebylo Trumpovo jméno vysloveno explicitně, dokument v rámci shrnutí obsahuje pasáž o „značné nejistotě“ ohledně budoucí podobě fiskální politiky. Stejně tak bylo uvedeno, že urychlené tempo vládních výdajů zvyšuje pravděpodobnost „poněkud intenzivnějšího utahováni měnové politiky, než je očekáváno.“

Fed zvyšuje úroky, příští rok mají růst třikrát

„Vývoj cen aktiv, stejně tak i možné změny očekávaného progresu americké měnové politiky až za prosinec 2016, budou popoháněné především predikcí silnější fiskální expanze jakožto důsledku prezidentských voleb,“ píše se v dokumentu.

Mnozí členové výboru se rovněž obávají toho, že pokud by nezaměstnanost až příliš moc klesla, aniž by došlo na zvýšení úrokových sazeb, mohlo by to pro americkou ekonomiku představovat problém, což ostatně již dříve zmínila sama Yellenová, která tehdy použila termín „přehřátí“. Z toho důvodu také došlo na zvýšení odhadovaného počtu „hiků“ během roku 2017 ze dvou na tři.

„Většina hlasujících přisuzuje významné změny mezi posledními dvěma zasedáními – zvyšování dlouhodobých úrokových sazeb, sílící dolar, růst cen akcií a zužující se kreditní spready – za důsledek očekávání fiskální expanze v nadcházejících letech či možnému osekání korporátních daní.“

Pokud byste však sázeli na výrazné zlepšení predikcí ekonomického vývoje, není tomu tak. HDP by během 2017 měl dosáhnout 2,1 % oproti předchozímu odhadu na 2 %. Inflace pak zůstala na předchozím očekávané úrovni, a to na 1,9 %.

Průzkum: Fed znovu zvedne sazby až za šest měsíců

Newsletter