Fed už sazby pravděpodobně nezvýší. Naznačil to sám guvernér Powell

Klíčové body

  • Jerome Powell naznačil, že by americká centrální banka už nemusela zvyšovat sazby.
  • Dvouletý americký výnos klesl, desetiletý posunul lokální maximum na 4,99 %.
  • Koruna krátce oslabila na 24,73 za euro, následně ztráty smazala.
May 2019 Federal Open Market Committee Press Conference: _DSC7418 flickr photo by Federalreserve shared with no copyright restrictions using Creative Commons Public Domain Mark (PDM)

Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell uvedl, že měnový výbor bude v otázce sazeb postupovat opatrně. Měnová politika je restriktivní, avšak ne příliš. Část práce by za centrální banku mohl odvést nárůst dluhopisových výnosů, pokud vydrží. Powell tak naznačil možný výhled sazeb na stávajících úrovních. Podmínky financování jsou citelně přísnější, přičemž důležitým hnacím faktorem byly výnosy dluhopisů. Powella slova potvrzují náš základní scénář dosažení vrcholu sazeb v aktuálním cyklu. 

Šéf Fedu zopakoval, že vzhledem k nejistotám a rizikům je potřeba postupovat opatrně. Připustil, že měnověpolitické zpřísnění se do ekonomiky ještě propíše. Americká ekonomika je vůči vyšším sazbám poměrně rezistentním, proto je potřeba je udržet vyšší po delší dobu. Měnový výbor bude dále sledovat data, včetně vývoje dluhopisových výnosů. Tato kombinace by měla určit dobu vysokých úroků, případně, pokud by se ukázalo, že je ekonomika ještě silnější, i rozhodnout o úpravě úroků směrem vzhůru. Tato možnost totiž stále nebyla explicitně vyloučena.

Po proslovu předsedy Fedu klesly výnosy dvouletých státních dluhopisů a index S&P 500, stejně jako NASDAQ, oslabil. Výnosy přitom reagovaly především na zmínku zpřísnění podmínek financování přes dluhopisové výnosy, které by mohlo eliminovat případnou potřebu dalšího zvýšení sazeb. Dolar oslabil vůči ostatním měnám, ze stejného důvody jako klesly výnosy, a naopak pár XAUUSD navázal na svůj bull run a dostal se přes hranici 1970 USD za trojskou unci.

Kurz EURCZK se včera dostal na nejvyšší hodnotu za poslední dobu, a to lehce nad 24,73 za euro. Na této úrovni ale koruna dlouho nevydržela a až na ranní výkyv celý den posilovala směrem k 24,62 EURCZK. Od posledního výrazného pohybu, který se odehrál 12. října, se kurz pohybuje v rozmezí 24,60 až 24,70 za euro. Koruna stále vyčkává na dostatečně silný impulz, který by ji udržitelně dostal nad hranici 24,70 za euro. Do toho však může vstoupit ČNB, která by nemusela být s případným nadměrným kurzovým výkyvem spokojena. To hrozí i přesto, že viceguvernérka Zamrazilová naznačila, že o intervencích neuvažují.

Kurz EURUSD včera posílil až k hranici 1,0600. Z pohledu na graf se může zdát, že downtrend trvající od července tohoto roku může být u konce. To by však bylo unáhlené, jelikož z pohledu technické analýzy by se kurz musel dostat na hranici posledního high z čtyřhodinového timeframu, kterým je 1,0640 ERUSUD. Toto potvrzení může být pro obchodníky zásadní a mohlo by naznačovat obrat trendu. V tomto případě by však s názorem nekoreloval výhled velkých bank jako JPMorgan nebo Citi. Tyto banky naznačují, že by v průběhu dalších měsíců mělo euro pokračovat v downtrendu a oslabovat směrem k paritě, a to z důvodu eskalace konfliktu na Blízkém východě, tak i z důvodu překvapivé síly americké ekonomiky.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0570 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,34 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0510 do 1,0622 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,66 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,33 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,58 až 24,75 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,22 do 23,51 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter