Fico: Stát chce většinu ve Slovenských elektrárnách

Slovensko bude vyjednávat s italskou společností Enel o koupi jeho akcií ve slovenském výrobci elektřiny Slovenské elektrárne (SE). Po schůzce s vedením Enelu to dnes novinářům řekl slovenský premiér Robert Fico. Stát, který v SE drží 34 procent akcií, by svůj podíl v podniku podle něj navýšil v případě, že se Enel zaváže dokončit rozestavěnou jadernou elektrárnu Mochovce. Generální ředitel Enelu Francesco Starace uvedl, že Enel by mohl prodat jen část ze svého 66procentního podílu v SE a že by nadále zůstal akcionářem podniku.     

„Naším cílem je získat většinu akcií Slovenských elektráren, být majoritním akcionářem a současně mít manažerskou kontrolu. Všechno je otázka ceny, o tom jsme ale nediskutovali,“ řekl Fico.     

Slovenský premiér také řekl, že jeho vláda bude s Enelem dále jednat a že do 9. května nepodá oficiální nabídku, kterou Enel očekává od zájemců o koupi jeho slovenských aktiv. Zájem o vstup do SE v minulosti projevil například český ČEZ nebo bratislavská rafinerie Slovnaft v konsorciu s maďarskou státní energetickou skupinou MVM.     

Beneš: Podíl v SE? Spíš ne. ČEZ hledá dál

Cyrani (ČEZ): Slova Fica snižují náš zájem o Slovenské elektrárne

Starace později před novináři nevyloučil, že by Enel odprodal slovenské vládě pouze část ze svého podílu v SE. Další z možností podle něj je, že by do akcionářské struktury SE vstoupil další investor, firma by tak měla tři akcionáře. „Existuje mnoha řešení. Chceme dokončit proces nabídek a poté zhodnotit s druhým akcionářem Slovenských elektráren, jaké řešení bude pro Slovenské elektrárny nejlepší,“ řekl generální ředitel Enelu.     

Slovensko se dříve dostalo do sporu s Enelem i ohledně projektu dokončení rozestavěné atomové elektrárny Mochovce. Fico se v uplynulých týdnech opakovaně vyslovil proti tomu, aby italský koncern prodal svůj kontrolní podíl v SE dřív, než firma dostaví a spustí dva bloky jaderné elektrárny v Mochovcích. To se očekává v průběhu dvou let. Dnes ale Fico naznačil, že by mu stačily záruky Enelu, že elektrárna bude dostavěna. „Lze to stanovit ve smlouvě, která by upravovala odpovědnost akcionáře dokončit třetí a čtvrtý blok,“ řekl Fico. Starace v reakci uvedl, že závazek dokončit jadernou elektrárnu je silný.     

ČEZ minulý týden oznámil, že spory mezi slovenskou vládou a Enelem snižují pravděpodobnost podání nabídky ze strany české firmy na koupi většinového podílu v SE od Enelu. Dokud nebude jasný postoj slovenské vlády, která je minoritním vlastníkem Slovenských elektráren, a jejíž premiér Robert Fico nedávno oznámil, že slovenská vláda bude aktivně prodej většinového podílu blokovat, nemá smysl do této společnosti vstupovat, prohlásil šéf ČEZu Beneš. Fico ale dnes svůj požadavek zmírnil na údajné „záruky“ Enelu o dostavbě Mochovců.

Naopak Slovnaft v konsorciu s MVM podle dřívějšího šéfa Slovnaftu Oszkára Világiho mají nadále zájem o vstup do SE. Podle dřívějších informací se o vstup do SE zajímají také Energetický a průmyslový holding a finská společnost Fortum. Podle Staraceho počet investorů, kteří nakonec podají nabídky na koupi akcií SE, může být překvapením.     

Fico řekl, že na schůzce se zástupci Enelu nehovořil o sporu ohledně nedávno zrušeného pronájmu vodní elektrárny Gabčíkovo, kvůli kterému obě strany po sobě požadují vysoké kompenzace. Největší vodní elektrárnu v zemi provozovaly SE devět let.     

Enel ovládl slovenského výrobce elektřiny v roce 2006. V soutěži o 66 procent akcií podniku zvítězil před ČEZ a ruským podnikem RAO UES. Za většinový balík v SE zaplatil Enel zhruba 840 milionů eur. 

Fico: Slovensko chce od Enelu kompenzaci za Gabčíkovo

Slovnaft s maďarskou MVM mají stále zájem o slovenskou SE

Newsletter