Evropské i americké výnosy klesají. Dolar obrátil do zisku pod 1,0850 za euro. Koruna zpevnila pod 25,35 za euro.

Fico vyhrál. ČEZ ztratil zájem o Slovenské elektrárny

ČEZ nepodá závaznou nabídku ke koupi 66% podílu ve společnosti Slovenské elektrárne, které prodává italská společnost Enel, zaznělo dnes v prohlášení společnosti. Slovenské vládě tak vyšel její blokační přístup z pozice minoritního vlastníka.

Fico: Stát chce většinu ve Slovenských elektrárnách

„Z nedávného jednání společnosti Enel a slovenské vlády vyplynul zájem slovenské vlády o navýšení podílu ve Slovenských elektrárnách a zároveň zájem, aby společnost Enel prioritně dostavěla bloky 3 a 4 elektrárny Mochovce, což do celé situace vnáší řadu nových vstupů.  I nadále jsme však připraveni diskutovat se slovenskou vládou i se společností Enel, jakým způsobem můžeme rozvoj slovenské energetiky podpořit.  Mimo jiné proto, že ve spolupráci se státní společností JAVYS rozvíjíme projekt nového jaderného zdroje v Jaslovských Bohunicích,“ uvedla k rozhodnutí společnost ČEZ.

Beneš: Podíl v SE? Spíš ne. ČEZ hledá dál

Takovéto rozhodnutí se v podstatě dalo očekávat, vzhledem k nedávným komentářům slovenského premiéra Fica, který oznámil, že slovenská vláda bude aktivně prodej většinového podílu blokovat. Generální ředitel ČEZu Daniel Beneš před dvěma týdny uvedl, že podání závazné nabídky na podíl v Slovenských elektrárnách je tak spíše nepravděpodobné. ČEZ proto co se týče akvizičních příležitostí hledá dál, v tuto chvíli má zájem například o německá aktiva společnosti Vattenfall. Na začátku května měla proběhnout jednání s kancléřkou Merkelovou o tom, jaký dopad bude mít na vyhlídnutý podíl německá energetická politika, následný proces prodeje by měl být prý zahájen koncem srpna nebo začátkem listopadu tohoto roku, uvedl Beneš. Dalším želízkem v ohni má být pro ČEZ podíl v Pražské plynárenské. O tom má ČEZ zahájit jednání s představiteli Prahy.

Akvizice versus dividenda?

Akviziční politika ČEZu je nyní jedním z nejsledovanějších témat, jelikož může ovlivnit dividendovou politiku společnosti. Nový výplatní poměr, který má být navýšen nad dosavadní horní hranici 60 %, i dividendu z loňského zisku, bychom se měli dozvědět do půlky května – velmi pravděpodobně s výsledky společnosti za 1. čtvrtletí, které budou zveřejněny 12. května. Náš odhad počítá s dividendou 40 Kč, tedy 72,6% výplatním poměrem. Ten by se mohl jevit jako udržitelný i v následujících letech. Konsensus trhu očekává dividendu v rozmezí 35 – 40 Kč, tedy 63,4% – 72,6% výplatní poměr.

Newsletter