Filantropové Gates, Gatesová a Buffett

Nejbohatší člověk na světě Bill Gates je přesvědčen, že v určitých časech by pro podnikatele neměly být zisky tím hlavním motivátorem.

Spoluzakladatel a filantrop v nedávném rozhovoru pro stanici CNBC společně se svojí manželkou Melindou a legendárním investorem Warrenem Buffettem prohlásil, že „věda je obecně velmi finančně nedoceněna, protože přínosy pro společnost jsou větší, než to, co se vrátí vynálezci. Takže se vyskytuje určitá nechuť se do projektu pustit.“

15 odvážných předpovědí Billa Gatese, které vyšly

To ale není případ nadace Bill & Melinda Gates, která je financována převážně ze jmění, které Gates nashromáždil za dobu svého slavného působení v Microsoftu, a masivního grantu od šéfa společnosti Berkshire Hathaway, Warrena Buffetta. Nadace pracuje na projektech, jako například za úplné vymýcení onemocnění malárie, kterou přenášejí komáři a podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí právě tato nemoc za rok 2013 zabila téměř 600.000 lidí. Ve většině případů se jednalo o africké děti.

I přes veškeré vynaložené úsilí Gates dodává, že k vyřešení problému malárie je cesta ještě daleká. Sám je prý ale velmi nadšen myšlenkou vyzvat ty nejlepší vědce k práci na velkých a zásadních problémech světa.

Co spojuje Buffetta, Gatese a Rockefellera?

Jedním z problémů, kterým se Melinda Gatesová v rámci nadace poslední dva roky zabývá, je velikost rodin a zpřístupnění antikoncepce ženám i v chudších regionech světa. Snaží se je v této oblasti vzdělávat a nechávat toto důležité rozhodnutí na nich, v přesvědčení, že pokud budou schopny si pořízení svých dětí naplánovat a rozmyslet, budou zdravější nejen ony, ale i jejich potomci.

Zároveň je velmi hrdá na projekt zpřístupnění vakcíny více lidem, kde výsledky jsou již měřitelné. „Šest milionů dětí je naživu díky naší práci a partnerstvím v posledních patnácti letech,“ uvedla v rozhovoru.

Dynamické duo Gatesových je podle Buffetta, který je blízkým přítelem rodiny, velmi úspěšné při přesvědčování zámožných lidí k závazku ke spolupráci na velkých projektech, jako je třeba již zmíněná vakcína. V prohlášení na internetových stránkách nadace Bill & Melinda Gates je také možné najít jejich motto, že se snaží pomáhat „všem lidem vést zdravý, produktivní život,“ s přesvědčením, že „každý život má stejnou hodnotu.“ 

Gates, Buffett, Slim… Kellnerovi patří 120. příčka

Newsletter