Fintech Daily: Blockchain spustí revoluci vzdělávání

Blockchain rozráží vody vzdělávacího systému. Bude vytvořen nový a lepší LinkedIn? HSBC pracuje na větší bezpečnosti. Na řadě je otisk ruky a hlasu.

Sony myslí na studenty

S technologií blockchain je dnes možné se setkat v podstatě kdekoliv. Hlavním kolbištěm stále zůstává oblast financí, ale pozadu není ani sdílení dat či dokonce volební hlasovací systémy. Jak se zdá, tak v tomto případě se meze opravdu nekladou. Ostatně potvrzuje to i fakt, že se japonská firma Sony vrhla na využití blockchainu v rámci vzdělávacího systému.

Dle informací serveru TechCrunch si Sony klade za cíl vytvořit centralizovanou platformu, v rámci které by bylo možné sdílet studijní materiály, ale rovněž jejím prostřednictvím psát kontrolní testy a zveřejňovat jejich výsledky. Samotný vývoj má na starosti Sony Global Education Division, přičemž cílem je vytvořit systém zcela nový infrastrukturní systém, kde bude možné nejen sdílet data v rámci vzdělávacího ústavu, ale i se třetí stranou.

Každý student by tak měl k dispozici vlastní úložiště materiálů, které by bylo navíc doplněno o výsledky testů, apod. V podstatě by tak byl vytvořen oficiální studentský profil, kde by si mohli potenciální zaměstnavatelé ověřit studentovy schopnosti. Sama divize Sony svou vizi přirovnává k síti LinkedIn, ovšem v obsahově bohatší a mnohem oficiálnější verzi.

Na spuštění sítě si ale budeme muset počkat. Sama společnost uvedla, že model nového studentského profilu se rozjede nejdříve v roce 2017. Ještě předtím prý hodlá uspořádat několik dalších nápadů souvisejících se vzdělávacím systémem.

HSBC chce být bezpečnější

V rámci online plateb se nejčastěji setkáte se zabezpečením ve formě vlastního hesla, případně odpovědí na kontrolní otázky. Britská banka HSBC však chce jít ještě dál. Její poslední myšlenka pracuje se zavedení kontroly hlasu a otisku prstu. Nová služba by měla být poskytována už během příštích několika týdnů, přičemž týkat by se měla nejprve klientů dceřiné společnosti First Direct, posléze by se měla rozšířit mezi ostatní zákazníky banky.

Otisk prstu je možné provádět přes iPhone nebo Ipad, v rámci hlasového testu HSBC pracuje na vytvoření speciálního softwaru. Pomoci ji s tím má firma Nuance Communications, která stojí například za hlasovou aplikací Siri od společnosti Apple.

Byť není forma kontroly pomocí otisku nijak obzvláště nová, HSBC je první finanční institucí, která hodlá zkombinovat otisk společně s hlasovou stopou.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter