FinTech daily: Fintech versus banky: silné a slabé stránky

Platby hodinkami Swatch pro klienty Visa od začátku příštího roku​. Fintech versus banky: silné a slabé stránky. Jak budeme platit za necelých 10 let?​ To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Platby hodinkami Swatch pro klienty Visa od začátku příštího roku

Chytrými hodinkami Swatch bude možné platit v Americe, Brazílii a (samozřejmě) Švýcarsku již na počátku roku 2016, přesné datum ale známé zatím není. Swatch oficiálně potvrdila partnerství se společností Visa a Visa Europe minulý týden.

K platbám je vyuřívána technologie Near Field Communication (NFC), stejně jako například u Apple Watch. Swatch hodinky ale nebudou připojeny k internetu, cloudu ani nebudou disponovat Wi-Fi nebo bluetooth. Swatch nechce, aby platby byli na internetu závislé, což může znamenat vyšší spolehlivost a pravděpodobně i vyšší bezpečnost pro klienty. Další výhodu, kterou Swatch nabízí je dlouhotrvající baterie – hodinky mají údajně vydržet stejně jako ostatní „neplatební“ hodinky Swatch.

Fintech versus banky: silné a slabé stránky

Výzkum The Financial Brand postavil do kontrastu silné a slabé stránky bank a fintech společností. Rozkryl tím největší mezery mezi těmito dvěma skupinami – jaké to jsou?

Silné stránky velkých bank – mezi jinými – jsou: existující zákaznická báze, důvěra a stabilita, zkušenosti s regulatorním systémem, široká paleta produktů nebo také dostatek finančních zdrojů. Ve všech těchto oblastech fintech startupy silně pokulhávají. Potřebují si teprve vybudovat zákaznickou bázi stejně jako důvěru u klientů, nemají zkušenosti s plněním zákonných povinností, mají omezenou škálu produktů a mnohdy postrádají dostatečný investiční kapitál.

Pokud se ale podíváme na situaci z druhé strany, najdeme i mnoho oblastí, které se dají označit jako silné stránky fintech společností a naopak slabé stránky bank.

Mezi slabé stránky bank totiž například patří: omezení již implementovaným (mnohdy zastaralým) softwarem, postrádají jasnou vizi, jsou pod silným regulatorním tlakem, jejich kultura není připravená na rapidní změny, nemají dostatek technologických expertů a nechtějí kanibalizovat své současné fungující produkty. Ve všem tomhle naopak Fintech startupy vynikají: mají jasnou vizi, mají dostatek inovativních technologických zaměstnanců, proaktivně hledají inovace, nejsou zatíženy tolika regulatorními nařízeními ani nejsou limitovány „zaběhlou“ kulturou a starým softwarem.

Jak budeme platit za necelých 10 let?

Nová britská organizace Payments UK přišla s prognózou, jakými směry se bude vyvíjet budoucnost plateb do roku 2024. Podle předpokladů bude (nepřekvapivě) valná většina plateb provedena kartou. Nicméně hotovost bude mít stále své místo. Objem transakcí provedených v hotovosti sice podle odhadů poklesne o 30 procent, ale hotovost bude stále druhým nejvyužívanějším platebním nástrojem. Stejně tak i bankomaty si udrží svou významnost. Nebudou totiž sloužit pouze k výběrům hotovosti, ale spíše jako multifunkční terminály k přístupu k mnoha bankovním produktům.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

 

Newsletter