FinTech Daily: Herní platforma Steam nově akceptuje bitcoin

Herní platforma Steam nově akceptuje bitcoin, Turecko spouští svůj platební systém a pět velkých otázek na bitcoin a blockchain. To je dnešní výběr tří zpráv ze světa spojení financí a technologií, ze světa FinTech.

Herní platforma Steam nově akceptuje bitcoin

Tato zpráva jistě potěší náruživé hráče, kteří jsou současně fanoušky virtuálních měn. Potvrdilo se tak dlouholeté šuškání a digitální mediální platforma Steam tak nyní přijímá bitcoin platby přes službu BitPay.

Toto oznámení potvrzuje dřívější zprávy, že společnost Valve, která spravuje Steam, zvažovala přidat digitální měnu jako další způsob platby. Steam prý sdělil své vývojářské komunitě v nedávné aktualizaci, že se nakonec rozhodl pro bitcoin.

Steam přitahuje miliony uživatelů na denní bázi a jako platforma přitahuje i angažovanou tzv. „tech-friendly“ uživatelskou základnu. Minulé zprávy naznačují, že platforma točí stovky milionů dolarů v měsíčních příjmech svých rozmanitých her a digitálních médií na trhu.

BitPay na svém blogu oznámil, že byl osloven společností Valve, jelikož Valve hledala možnosti plateb i v méně přístupných oblastech světa.

Turecko spouští svůj platební systém 

Turecko přišlo s vlastním systémem platebních karet přezdívaným Troy ve snaze zvýšit podíl elektronických peněz a ohlásit bezhotovostní společnost do roku 2023. Turecko tak jde ve stopách zemí, jako je Kanada, Indie nebo Itálie a doufá, že budování vlastního karetního systému posílí tureckou ekonomiku snížením používání hotovosti, snižováním inflace a bojem proti černému trhu.

Bankomaty, POS terminály a stránky e-commerce jsou připraveny pro Troy transakce a karty nesoucí logo Troy si tak nyní začne hledat cestu k jejich zákazníkům.

Soner Canko z Interbank Card Center (BKM) říká: „Provádějte transakce přes POS terminál, bankomat nebo internet a nezáleží na tom, jestli platíte nebo přijímáte platbu, vaše transakce budou vždy zpracovány bezpečně, rychle a bez problému.“

BKM říká, že asi 98% z pěti miliard karetních transakcí provedených tureckými kartami každý rok jsou domácí, ale dodává, že banky mohou propojit turecký systém s ostatními systémy k tomu, aby bylo možné provádět i mezinárodní platby.

Canko dodává: „Snažíme se vytvořit bezhotovostní společnost do roku 2023. V budoucnu, když se ohlídneme zpět do dnešního dne, budeme vzpomínat s hrdostí tento významný okamžik, kdy byl zahájen nový turecký způsob placení.“

Pět velkých otázek na bitcoin a blockchain

Někteří jsou fandové virtuálních měn, jiní naopak v nich vidí pouze krátkodobý módní spekulační nástroj. Nezpochybnitelná je ale jejich originalita stejně jako technologie blockchain. Níže ale nabízíme pět otázek, které by si člověk měl položit ohledně budoucnosti bitcoinu a blockchainu.

  1. Bitcoin technologie: Budou problémy (s verzemi, dobou zpracování, škálovatelností) vyřešeny?
  2. Velké banky: Spojí se do jedné (nebo více) nových sítí založené na blockchainu? Bude k dispozici nový SWIFT? Bude SWIFT? Nebo něco nového?
  3. Centrální banky: Budou vydávat jinou digitální měnu? Podporovat bitcoin? Podporovat velké bankovní blockchain sítě? Chystá se to, co se děje, zásadně změnit roli centrální banky v ekonomice? Vrátíme se do období bez centrálních bank?
  4. Soukromé blockchainy: Kolik jich bude? Tisíce? Milióny? Jak rozdílný je soukromý blockchain od obyčejné zabezpečené databáze?
  5. Interledger: Neuvěřitelně skvělá věc, ale jak to bude fungovat? Je to jen malý (i když důležitý) kousek infrastruktury, nebo to zásadně změní způsob fungování platebních systémů? Celé bitcoin/blockchain téma během několika posledních let přinutilo mnoho lidí přemýšlet o tom, co to vlastně peníze jsou a uvědomit si, že často (ne samozřejmě vždy) je to účetní rovnováha představující nárok na něco nebo někoho (banka, nosič, obchod …). Elektronický převod je jednoduše pokyn, který říká Vašemu účtu, ať jde nahoru nebo dolů takovým způsobem, jak se dohodnou majitelé účtů. Vypořádání transakce je další verze stejné věci. Lze to všechno restrukturalizovat? Co obchodní pravidla?

Tyto otázky stojí za zamyšlení, do jaké míry může mít bitcoin s blockchainem zářivou budoucnost.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter