FinTech Daily: Jak na banku budoucnosti?

Mohou se dnešní banky stát bankami budoucnosti? Visa prozkoumává využitelnost blockchainu. Big Data a alternativní platby ovlivní finanční služby nejvíce. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Mohou se dnešní banky stát bankami budoucnosti?

S rozšiřující digitalizaci klientů sílí tlaky na transformaci bankovnictví – zákazníci začínají být zvyklí na okamžitou komunikaci, služby na jedno kliknutí a řešení jejich požadavků v reálném čase. Právě teď je více než kdy jindy na čase, aby banky vystoupili ze své komfortní zóny a začali se přetvářet v závislosti na měnících se potřebách klientů.

Výzkum společnosti Oracle s názvem „Bankovnictví se mění… ať už s nebo bez bank“ zmapoval současný bankovní trh a ukázal, že digitalizace celého odvětví je jednak nevyhnutelná a jednak i představuje jedinou možnou cestu, jak i nadále dosahovat zvyšujících zisků a minimalizovat náklady. Klíčem k úspěchu v budoucnosti bude, podle 94 procent dotázaných vysoce postavených bankéřů, vytvoření omnichannel marketingové strategie, což je taková, která klienta zasáhne všemi možnými kanály.

Přesně to je totiž to, co většina zákazníků (48 %) bude do pěti let požadovat. Budou chtít mít možnost k bankovnictví přistupovat různě – offline (osobně) i online přes počítače a chytré telefony a budou chtít přístup ke všem službám bez rozdílu, jaký kanál využijí. Podle výzkumu jsou ale přední bankéři toho názoru, že téměř čtvrtina bank tuto výzvu nezvládne a v konkurenčním prostředí neuspěje.

Visa prozkoumává využitelnost blockchainu

Visa se noří do zkoumání technologie blockchain – její inovační středisko, Visa Europe Collab, spustilo nový projekt zaměřený na vylepšení zasílání plateb. Za úkol má přijít s konceptem, který nabídne alternativní řešení ke konvenčnímu procesování plateb. Takové alternativní řešení má využívat právě technologie blockchain. Na projektu spolupracuje Visa se startupem Epihyte, který ji umožňuje legální přístup k Bitcoin blockchainu.

Visa není jediná finanční instituce, která zkoumá možnosti digitálního přenosu plateb. Například společnost Ripple vyvíjí digitální kanál, který umožní bankám zasílat mezinárodní platby bez nutnosti platit větším bankám za jejich zprostředkování. Další společností, která se zabývá zasíláním peněz mezinárodně za nízké ceny, je například Rebittance – ta umožňuje zaslat peníze ve formě Bitcoinů kamkoliv po světě a následně je připsat na účet daného uživatele v určené měně.

Big Data a alternativní platby ovlivní finanční služby nejvíce

Capital One zveřejnila výzkum provedený během konference Money20/20 mezi 151 fintech společnostmi. Dotázaní z tohoto ne-náhodného vzorku odpovídali na otázku, která technologická inovace bude mít největší vliv na finančnictví během následných pěti let? Na prvních třech místech se umístily analýza Big dat, alternativní formy plateb a půjček a technologie blockchainu.

Výzkum také zkoumal, jak si dotázaní představují bankovnictví v roce 2030. 56 procent dotázaných si myslí, že drtivá většina plateb bude prováděna elektronicky, bez přítomnosti hotovosti. Dále jsou toho názoru, že velká část provedených nákupů se přesune na sociální sítě, že blockchain se stane zcela normální součástí našich životů a že lidé si budou posílat peníze přes P2P platformy spíše než přes banky.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter