FinTech Daily: Kde hledat posledního „obránce“ hotovosti?

Švédská centrální banka bojuje za hotovost. Australská vláda zapracuje na práci s digitálními měnami. Airbnb a snadnější bydlení na Kubě.
 

Švédská centrální banka požaduje „cash“

Není tomu tak dávno, co finanční média oběhla zpráva o tom, jak guvernér ECB Mario Draghi volá po zrušení pěti set eurové bankovky. Nešlo o první případ, kdy spekulace o možném zrušení, resp. nepotřebnosti, hotovosti přišla od významného finančníka. V neprospěch fyzických peněz již dříve promluvil například ředitel Deutsche Bank John Cryan či jeden z nejslavnějších ekonomů současnosti Richard Thaler. Existují však i zastánci, které je možné najít například na severu Evropy.

Draghi vs. deflace, terorismus a 500 €

Thaler: Zrušme hotovost, poctivci se nemají čeho bát

Švédská centrální banka vydala oficiální prohlášení, ve kterém prohlašuje, že užití hotovosti by v rámci finančního světa mělo být právem každého člověka a stejně tak i banky. Navrhovaný požadavek by tak měl vést k vytvoření zákonného opatření, které by zavázalo každou banku poskytnout i přijmout hotovost jakožto základní službu prováděnou v rámci správy bankovního účtu.

Dopis, který byl odeslán přímo na švédské ministerstvo financí, podepsal sám guvernér Riksbank Stefan Ingves. Stojí v něm, že banky omezily své hotovostní operace příliš rychle, což ve výsledku vyústilo v nedostatek fyzických peněz, a to především v oblastech s nízkou populací.

Požadavek přišel v době, kdy se objem hotovosti cirkulující švédskou ekonomikou, snížil ze 106 miliard švédských korun před šesti lety na aktuálních 80 miliard. Podle centrální banky tak došlo na vytvoření velké mezery mezi nabídkou a poptávku po penězích, která by se v situaci, kdy by si banky samy určovaly objem hotovostních operací, pravděpodobně ještě zvýšila.

Austrálie cílí na FinTech

Austrálie je zemí, kde se oblast finančních technologií uchytila nejvíce. Potvrzuje to i oznámení australské vlády, která chce rozjet ještě užší spolupráci s FinTech společnostmi, aby tak vytvořila efektivnější systém digitálních měn. Cílem je upravit aktuální prostředí, ve kterém by nedocházelo ke dvojímu zdanění digitálních transakcí. Současný stav je totiž takový, že poplatník platí jednak daň ze zboží, ale rovněž i daň za provedení digitální platby.

Fintech Daily: Apple expanduje v Číně, blockchain v politice

Vláda svůj záměr oznámila v době těsně po zveřejnění studie ministerstva financí, která se zaměřila na oblast FinTech. V něm sám ministr financí Scott Morrison píše, že jeho cílem je „vytvořit prostředí, jež by v rámci celosvětového FinTech sektoru bylo dostatečně konkurenceschopné a rovněž by tím pozitivně přispělo k transformaci australské ekonomiky.“

Společně s odstraněním dvojího zdanění by se mělo zapracovat i na úpravě opatření proti praní špinavých peněz na digitálních trzích. K oběma cílům by měla pravděpodobně posloužit technologie blockchain. Celý projekt by se pak týkal nově vzniklé vládní instituce, jejíž kompetencí je práce v oblasti FinTech.

Bydlení na Kubě? Nově pomůže Airbnb

Je tomu přesně 88 let, kdy americký prezident naposledy navštívil Kubu. Doba utlumených diplomatických vztahů je však, zdá se, u konce. Potvrzuje to návštěva amerického prezidenta Baracka Obamy.

Společně s ním na Kubu expandovala i celosvětově oblíbená služba Airbnb, která pomáhá cestovatelům s ubytováním. Dosavadní situace byla taková, že zarezervovat si kubánskou nemovitost mohli pouze Američané. Nově by tak mohli učinit i neameričtí rezidenti poté, co by obdrželi povolení do amerických úřadů.

Uvolnění situace tak přišlo poté, co americká vláda oznámila stažení obchodních a cestovních sankcí uvalených na ostrovní stát.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter