FinTech Daily: Malé firmy fandí FinTechu. Je levnější než banky!

Malé a střední podniky z Velké Británie našly způsob, jak ušetřit. V USA se volí blockchainem. Santander rozjíždí hlasové bankovnictví.

Britské firmy ví jak ušetřit. Pomohl jim FinTech

To, že oblast FinTech a boom nových technologií válcují tradiční bankovnictví, je patrné ze všech koutů světa. Nejvíce ohlasů přichází z Velké Británie, která se řadí mezi evropské epicentrum nového trendu. Jako poslední potvrdily efektivnost FinTech společností britské malé a střední podniky.

V rámci jejich řad provedla společnost WorldFirst šetření, které zjistilo, že drobní podnikatelé se v oblasti měnových konverzí čím dál tím více uchylují směrem k FinTech společnostem. Proč? Jednoduše proto, že jsou levnější a rychlejší než běžné banky.

Studie s názvem „Don‘t Bank On It: The FinTech FX“ vycházela z odpovědí více jak tisíce respondentů, a to především z řad vedení malých a středních podniků. 87 % z dotázaných řeklo, že v oblasti směny deviz se jim dostává mnohem lepších služeb od firem pracujících s nejnovějšími finančními technologiemi, než tomu bylo dříve u bank. 85 % pak potvrdilo, že tyto firmy mnohem lépe chápou potřeby a dokáží vyjít vstříc většině klientským požadavkům.

Co se týče přístupu, 94 % odpovídajících tvrdí, že měnové startupy jsou mnohem ochotnější v oblasti individuálního přístupu, především pak v modifikaci podmínek spolupráce přesně „na míru“ obou stranám. Dalších 88 % pak potvrdilo, že FinTech firmy jsou mnohem transparentnější ohledně účtovaných poplatků.

Na druhou stranu se ukázalo, že britské podniky rovněž netuší o existenci možnosti, jak na směnách peněz ušetřit, tudíž stále využívají své běžné a předražené banky.

„Zatímco se malé a střední firmy musely ve všech oblastech finančních služeb historicky spoléhat na své banky, dnešní svět finančních technologií jim přináší mnohem levnější alternativu,“ přepisuje server PaymentWeek slova zakladatele WorldFirst Jonathan Quina. „Nastupující vlna nových poskytovatelů dokáže mnohem lépe vyjít vstříc všem požadavkům a zároveň dokáže klientům poskytnout více flexibility, transparentnosti, a to za mnohem nižší ceny.“

I v České republice mají podnikatelé možnost, jak na devizových směnách ušetřit. Stačí se pouze zaregistrovat na stránkách RoklenFx a vyzkoušet konverze bez poplatků a s bezkonkurenční marží.

Volba prezidenta pomocí blockchainu?

Volba amerického prezidenta již plní titulky světových médií pěknou řádku dní. V rámci toho se jako poslední objevila i zpráva o netradičním hlasování, které proběhne ve státě Utah. Místní Republikáni mohou dát hlas svému stranickému favoritovi, který by měl o prezidentské křeslo dále bojovat, aniž by museli dojít ke hlasovacím urnám. Svůj hlas jednoduše pošlou prostřednictvím blockchainu.

Jedná se o vůbec první případ, kdy politická volba proběhne přes internet. Hlasování, v jehož pozadí stojí firma Smarmatic poskytující systémy fungující na bázi technologie blockchain, funguje na základě kryptografického klíče, pomocí kterého se hlasující přihlásí. Před „ostrou“ volbou si každý může  přečíst základní informace o jednotlivých kandidátech, a poté jednomu z nich dát svůj hlas.

Podle informací serveru CryptoCoins News se k volbě touto formou registrovalo už 59 tisíc Republikánů.

Boom hlasového bankovnictví začíná

Firmy provozující platební systémy již nějakou dobu pracují na vytvoření online hlasového bankovnictví. Pozadu se snaží nezůstávat ani banky, což se jako poslední týká společnosti Santander. Ta se rozhodla přidat do své bankovní aplikace Smartbank možnost ovládání pomocí hlasu.

V první fázi zavádění se klienti budou moci dotázat například na to, kolik utratili za minulý týden, případně kolik peněz zaplatili v konkrétním obchodě. Druhý blok bude sofistikovanější, což bude zahrnovat plnou obsluhu účtu, včetně provádění plateb, ohlášení ztráty karty či nastavení upozornění na překročení limitů.

Na startu první fáze se již pracuje, zatímco ta druhá je v plánu později v tomto roce.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter