FinTech Daily: Selfie platby už na olympiádě v Riu

Nejvíce inovativní banky roku 2015. Jak selfie přetváří mobilní bankovnictví. Selfie platby už na olympiádě v Riu. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Nejvíce inovativní banky roku 2015

Včera v Las Vegas proběhlo vyhlášení výherců každoroční souteže Global Banking Innovation Awards. Více než 250 společností ze 34 zemí se přihlásilo, aby mohlo usilovat o prvenství v jedné z devíti kategorií.

Nejprestižnější ocenění nejvíce inovativní banka roku získala hongkongská Bank of East Asia. Kromě toho zvítězila ještě v kategorii inovací distribučních kanálů. Se stejným počtem dvou prvenství odchází také německá Fidor Bank, která, především díky své infrastruktuře postavené na API, dominovala kategoriím Inovace produktů a služeb a Nejvíce převratná inovace v bankovnictví.

Prvenství v kategorii Inovace plateb si odnáší polská Idea Bank, která spustila službu multifunkčního mobilního bankomatu umístěného do elektrického auta BMW i3, které si klienti mohou přivolat. Služba je učená pro malé a střední podniky. Nejvíce inovativní nebankovní finanční organizací se stal americký Lending Club díky vytvoření systému nabízení dostupnějších půjček.

Jak selfie přetváří mobilní bankovnictví

Generace tzv. mileniánů, neboli lidí narozených od 80. let do počátku nového tisíciletí, se nyní dostala do věku, kdy využívá naplno bankovní služby – a svým přístupem je i nutí se přetvářet. Důvodem je zcela jiný přístup mileniánů k používání technologií, než měly předchozí generace.

„Proslulá láska“ mileniánů k pořizování selfie fotek nezměnila jen způsob, jakým mezi sebou lidí interagují na sociálních sítích, ale pravděpodobně přemění i způsob, jakým zákazníci provádějí obchody skrze své mobilní zařízení. To představuje ohromnou příležitost pro finanční instituce.

Podle výzkumu společnosti Zogby Analytics, je právě přední kamera na telefonu tou nejzajímavější potenciální příležitostí. 68 % mileniánů totiž zodpovědělo, že by raději používali mobilní vyfocení sama sebe, nebo svých dokladů před manuálním naťukáním informací. A dokonce 83 % dotázaných předpokládá, že taková služba bude existovat do pěti let.

Selfie platby už na olympiádě v Riu

Od počátku 60. let, kdy byl patentován PIN kód, jako metoda ochrany platebních karet se hodně věcí změnilo. Používání PIN kódu sice ne – nicméně může skončit brzy. Možná nás čeká doba, kdy se budeme fotit a „platit svým obličejem“. Bezpečnost a ověření plateb by mělo být zajištěno přes identifikaci biometrických údajů – rozpoznání tváře.

Jágr, Samková, Špotáková… Čím jsou pro Čechy i ekonomiku?

Událostí, která by měla rozšířit technologii selfie plateb mezi masovou veřejnost, jsou Letní olympijské hry 2016 v Riu de Janeiru. Společnost Visa oznámila, že její Visa Rio Team bude v průběhu všech akcí před a v průběhu olympiády představovat nové biometrické ověřování plateb. Mezi sponzorovanými atlety, jejichž tváře mají také pomoci tuto technologii rozšířit, jsou například americký desetibojař a zlatý medailista z olympiády v Londýně Ashton Eaton, kanadský plavec Ryan Cochrane nebo třeba korejský judista Kim Jae-Bum.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter