FinTech Daily: Spustí rozvoj bankovnictví v Číně revoluci?

Povede rozvoj bankovnictví v Číně ke globální bankovní revoluci? Silicon Valley Forum chystá FinTech konferenci. „Žádná harmonie ve FinTechovém převratu“. Australský parlament a policie volá po „opt-in“ funkci pro bezkontaktní platební karty. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Povede rozvoj bankovnictví v Číně ke globální bankovní revoluci?

Dva čínští největší hráči na internetovém trhu – Tencent a Alibaba – se vrhli během posledního roku na bankovnictví. Spustili čistě internetové banky WeBank a MYBank. Otázka, která se hned nabízí, je, zdali je bude například Amazon, Google nebo Facebook následovat?

Odpověď není jednoznačná, jelikož situace na čínském trhu je hodně odlišná od evropské nebo americké – čínské regule jsou hodně omezující v tom, jaké aktivity internetové banky mohou dělat a komu přesně mohou konkurovat. Globální giganti se však mohou inspirovat například z povedené implementace elektronické peněženky do mobilní komunikační aplikace WeChat.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Stejné nebo podobné platební a transakční nástroje by mohli jednou být součástí například Messengeru, Twitteru nebo třeba i Snapchatu. Se svou masivní uživatelskou základnou, kterou všechny tyto aplikace mají, by mohli na takové implementaci značně profitovat.

Silicon Valley Forum chystá FinTech konferenci

Konference s ikonickým názvem „The FinTech Revolution: Banking on the Future“ se budu konat již 24. září v Kalifornii. Diskutován bude především masivní dopad technologického pokroku na finanční odvětví – jeho vývoj a možná budoucí transformace. Mezi hlavními tématy konference je mobilní bankovnictví a výhled na bezhotovostní budoucnost, peer-to-peer půjčky a v neposlední řadě otázka vlivu nástupu kryptoměn na celé bankovní odvětví.

„Žádná harmonie ve FinTechovém převratu“

Jost Stollmann, CEO australské Tyro Payments zprostředkující platby pro maloobchodníky, vystoupil minulý týden v Sydney na Finsia Forum 2015 se svým pohledem na aktuální situaci na FinTech scéně. Podle něj „opravdové“ FinTech společnosti nemluví o spolupráci se zaběhlými hráči – naopak se je snaží z tohoto byznysu vyšachovat.

Dodává, že pokud bychom se podívali na opravdu úspěšné fintech startupy, žádný z nich netrávil čas lákáním „velkých hráčů“, aby s nimi spolupracovali.

Australský parlament a policie volá po „opt-in“ funkci pro bezkontaktní platební karty

Australské banky budou zřejmě muset zpřísnit proces aktivace vydané bezkontaktní karty. Přidána by měla být funkce, kterou klient vyjádří svůj souhlas k aktivaci bezkontaktní technologie na jeho kartě. Důvodem takového kroku je nárůst drobných podvodných plateb ukradenými kartami.

V Austrálii je možné v současné době bezkontaktně platit bez zadání pin kódu až do výše 100 dolarů, což je poměrně vysoká částka v porovnání s například 30 librami v Británii nebo 500 korunami u nás.

 

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Archiv:

FinTech Daily 7. 9. 2015: 4 trendy FinTech startupů

FinTech Daily 4. 9. 2015: FinTech na zakázku klientovi je na cestě

FinTech Daily 3. 9. 2015: Crowdcube dosáhla milníku stovky milionů liber

FinTech Daily 2. 9. 2015: PayPal spouští PayPal.me pro platby mezi přáteli

FinTech Daily 1. 9. 2015: Pět hrozeb pro FinTech startupy

 

Newsletter