FinTech Daily: Světově první Bitcoin platební karta​

Coinbase představila první Bitcoinovou platební kartu​. Fintech společnosti účtují čtyřikrát méně za mezinárodní platby. Uživatelé Apple Pay jezdí s Mastercard Londýnem zadarmo. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Coinbase představila první Bitcoinovou debetku

V pátek spustila společnost Coinbase světově první bitcoinovou debetní kartu s názvem Shift, která umožní Americkým uživatelům platit Bitcoiny všude tam, kde je přijímaná VISA. Karta Shift představuje velký pokrok – bere současný zvyk (placení karou) a aplikuje ho na zcela novou formu měny. Jedná se o přesně ty inovace, které Bitcoin potřebuje, aby začal být více využíván.

Bitcoinová karta je výsledkem partnerství Coinbase a Shift Payments – startupu, který na kryptoměnové platební kartě pracoval už více jak rok. Karty jsou dostupné vlastníkům Bitcoinů ve 24 státech v U. S. a bude s nimi možné platit jak v obchodech tak online. Aby uživatelé karty dostali, musí pouze propojit svůj účet s platebním systémem Shift, poskytnout svoji adresu a zaplatit 10 dolarů poplatek za vystavení karty (který mohou zaplatit v Bitcoinech, samozřejmě).

Fintech společnosti účtují čtyřikrát méně za mezinárodní platby

Jednou z oblastí, ve které fintech společnosti porážejí banky na plné čáře, jsou operace s cizími měnami a mezinárodní platby. V Británii například 20 nebankovních poskytovatelů peněžních transferů zprostředkovalo devizové operace v celkové výši převyšující 40 miliard liber, na kterých klientům podle odhadů ušetřili 900 milionů liber za rok.

Nebankovní subjekty tlačí na velké banky především výškou svých poplatků. Ty jsou u transakcí s malým finančním objemem v průměru až čtyřikrát menší než poplatky bank. Banky se stávají konkurenceschopnější až u velkých objemů dosahujících částky v řádu desítek milionů korun.

Mezinárodní platby a devizové konverze jsou také jednou z oblastí, které se v České republice věnuje finanční skupina Roklen. I její klienti šetří v průměru 0,5 – 2 % z celkového objemu každé operace.

Uživatelé Apple Pay jezdí s Mastercard Londýnem zadarmo

Mastercard se snaží podpořit používání Apple Pay v Londýně tím, že nabízí hromadnou dopravu zdarma, pokud za ni zaplatí iPhonem. Akce platí každé pondělí od teď až do poloviny prosince. Mastercard poskytne každému uživateli za jeho pondělní cestování refundaci až do celkové výše 27,9 liber.

Od té doby, co Transport for London umožnil platit za metro, DLR a tramvaje bezkontaktně, stala se nejrychleji rostoucím bezkontaktním obchodníkem Mastercard v Británii, s více jak 220 miliony převezenými zákazníky každý den.

Minulý týden oslavila také další britská banka TSB příchod Apple pay a svým klientům slíbila 5% cash back na prvních utracených 100 liber.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter