Dolar se po včerejším zpevnění proti euru obchoduje pod 1,1500 EURUSD. Zapůsobila situace v Číně. Procyklické měny i měny regionu zůstávají pod výprodejním tlakem. Koruna oslabila nad 24,50 za euro.

FinTech Daily: Zaměstnanci velkých bank utíkají do startupů​

Zaměstnanci velkých bank utíkají do startupů​. Superlevné mezinárodní platby s bankovní aplikací pro migranty. Maloobchodní řetězec Target vyvíjí vlastní elektronickou peněženku. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Zaměstnanci velkých bank utíkají do startupů

Příběh je to stále stejný, jen se v poslední době opakuje častěji a častěji – vysoce postavený zaměstnanec nějaké velké tradiční banky dá výpověď a začne spolupracovat nebo si založí svůj vlastní startup. Tentokrát to byl nejmenovaný člen HSBC týmů řídící 200 milionový fintech fond. Rozhodl se místo v bance opustit a přidat se k lidem rozjíždějící startup zaměřený na využití technologií v oblasti asset managementu (správa osobních aktiv). Tento akt jen podtrhnul trend roku 2015, tedy trend přeskoků z velkých bank do malých fintech startupů.

Superlevné mezinárodní platby s bankovní aplikací pro migranty

Přestěhoval jste se do jiné země v Evropě a nyní potřebujete jednak rychle otevřít účet a také posílat zahraniční platby třeba zpět do své domoviny? S tím vším vám pomůže londýnský startup Monese, který vyvinul aplikaci umožňující přes mobilní telefon otevřít účet kdekoliv v Evropě během několika minut. A nyní přichází s další novinkou.

Nabízí mezinárodní platby v pěti měnách přímo z mobilní aplikace Monese – a to za středový kurz (ten, který najdete například na Googlu). Poplatek za službu činí 0,5 % z objemu transakce. Do aplikace stačí naťukat, kolik si přejete poslat a aplikace sama vypočte, kolik přesně příjemce dostane.

Maloobchodní řetězec Target vyvíjí vlastní elektronickou peněženku

Poté, co minulý týden zveřejnil Walmart, že spouští Walmart Pay – aplikaci umožňující zákazníkům platit za nákupy pouhým naskenováním QR kódu – nyní přišel i další maloobchodní gigant Target s tím, že také vyvíjí vlastní platební systém. Zatím je prý ve fázi prozkoumávání možností a vyjednávání se společnostmi vydávající kreditní karty.

Podle dostupných údajů se nebude jednat o platební systém založený na skenování QR kódů (tak jako je tomu u Walmartu), ale o klasické přikládání telefonu k platebnímu terminálu. Tím by tak mohla vzniknout další konkurence Android Pay, Apple Pay a Samsung Pay.

 

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

 

Newsletter