Fintech jízda na vlně M&A

FinTech společnosti se zapojují do evropské vlny fúzí a akvizic. Ta byla ve středu popohnána spojením dvou podniků aktivních v dynamicky se rozvíjející oblasti finančních technologií. Finská firma Basware, která prodává podnikový software zamřený na finanční procesy, koupila za 25 milionů eur svého britského rivala Procserve.

Výkonný ředitele Basware Esa Tihila je přesvědčen, že dnešní deal je významným krokem vpřed. Dle jeho názoru byla Procserve lídrem na britském trhu zadávání elektronických zakázek, díky čemuž by měla dopomoci jeho společnosti k tomu stát se největším hráčem na světě v oblasti online zakázek a fakturací.

Společnost  Procserve se zaměřovala zejména na britský veřejný sektor. Právě ten v oblasti elektronických fakturací zaostává za zbytkem Evropy. Nová akvizice by tak měla přispět k rozvoji tohoto produktu v doposud téměř neprobádané oblasti státní správy, které umožní výraznou úsporu nákladů.

Spolu s ostatními společnostmi z oblasti e-fakturací, jako je Ariba, Tungsten či iPayables, si Basware za poslední roky prošla obdobím stabilního růstu. Ten by podpořen především tím, jak evropští regulátoři začali vyhledávat tento typ služby a postupně ho aplikovat do chodu jednotlivých úřadů. Jen za rok 2014 stouply akcie Basware o 56 %, k čemuž značně přispěl i fakt, že se sama společnost silně angažovala v oblasti akvizic. Za tu samou dobu se jí podařilo koupit dalších deset firem podnikajících ve finančních technologiích.

Trh fúzí a akvizic, nejen v oblasti FinTech, jde všeobecně nahoru. Dle výsledků výzkumu společnosti Dealogicm který zveřejnil server CNBC, se globální M&A za první čtvrtletí roku 2015 vyšplhaly až na 887,1 miliard dolarů, což odpovídá 9478 dealům a meziročnímu nárůstu o 23 %. Jen Evropě pak tato oblast meziročně vzrostla o 16 % s dodatečnými 232,2 miliardami eur měnících své původní majitele.

Kovanda: Určitě probíhá FinTech revoluce

Fintech: budoucnost bankovnictví, nebo jeho zkáza?

Newsletter