Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

FinTech loupež aneb Wall Street chudší o bilióny

Každý člověk pohybující se dlouhodobě ve světě financí si nemohl nevšimnout začínající revoluce. Zastaralému a zkostnatělému bankovnímu systému odzvonilo. Na scéně se objevuje snadný a levný způsob financování a investování, který svého přesluhujícího předchůdce hravě strčí do kapsy.

Tímto revolucionářem není nikdo jiný než FinTech. Pod tímto pojmem se skrývají ty společnosti, které využívají internet a nové technologie k tomu, aby narušily fungování finančního průmyslu ve svůj prospěch. Snadný přístup, jednoduchost a především výrazně nižší náklady dělají z FinTech společností atraktivní a tzv. „consumer friendly“ alternativu.

Nejčastější verzí firem v oblasti finančních technologií jsou ty, které pomáhají financovat začínající podnikatelské projekty, tzv. equity crowdfunding, a ty, jež poskytují běžné spotřebitelské půjčky. Avšak ani zde se představivosti nekladnou. Potvrzuje to washingtonská FinTech společnost Fundrise, která si doslova urvala velký kus koláče.

Oblast běžných spotřebitelských půjček, kde se angažuje FinTech jako například Lending Club, dosahuje zevrubné hodnoty 420 miliard dolarů. Fundrise ale hodlá expandovat do více jak 35násobně většího segmentu, kterým jsou komerční nemovitosti. Tento trh dle informací serveru Business Insider dosahuje hodnoty až 13 bilionů dolarů.

Nemovitostní trh pro všechny

Investice do realit je historicky považována za lukrativní. Ještě více ji zpopularizoval tzv. „Yale model“, který radí velkým investorům oprostit se od běžných investic typu akcie či bondy a naopak se zaměřit na hedgeové fondy, private equity a taktéž i na komerční nemovitosti.

Vzhledem k tomu, že tato strategie dlouhodobě převyšuje výnosy běžných investic, alokovali velcí investoři zhruba 20 % svých zdrojů právě na realitní trhy. Jen za rok 2014 dosáhl tento segment 15% ročního výnosu, což je v porovnání s 5,2 % v případě akcií a 6 % z amerických státních dluhopisů znatelně lepší.

Faktem je, že investice do komerčních nemovitostí byla doposud výsadou především institucionálních investorů či wallstreetských investičních fondů. S nástupem FinTechu však přichází změna. Fundrise a jeho crowdfundingový model umožňuje i malým investorům stát se součástí exkluzivního segmentu dosud určeného jen těm nejbohatším.

Investice do realit přes telefon

V roce 2012 si dva bratři, a později zakladatelé Fundrise, Ben a a Dan Millerovi uvědomili existenci poptávky po online investování do realit s minimálními náklady a zároveň maximálními výnosy. Jakmile uvedli svůj startup na trh, vzbudili mezi potenciálními klienty nejen velký zájem, ale i špetku nejistoty.

„Když jsme začínali, mnozí lidé si mysleli, že jsme se zbláznili a že online investování do realit je nemožné. Dnes má naše společnost téměř 60 tisíc uživatelů, kteří se mohou těšit 1500% růstu námi spravovaných aktiv, dosaženého od loňského května, kdy jsme zahájili financování projektu „Series A“,“ přepisuje slova Bena Millera server Business Insider.

Jako klient realitního FinTech společnosti máte možnost investovat do projektů jako například 3 World Trade Center, a to přímo z vašeho telefonu. Je to mnohem snadnější než využít služeb realitní investiční společnosti, míní nejmenovaný klient Fundrise. „Obdobná firma si od vás vezme 250 tisíc dolarů a umístí je do pěti či šesti projektů. V případě online investice můžete udělat to samé, avšak vaše zdroje klidně použijete k financování několika desítek nemovitostí, která vám přinesou mnohem větší a rychlejší zhodnocení.“

Wall Street obchází strach

To, že síla FinTech společností roste, potvrzuje i strach, který obchází Wall Street. Rostoucí klientský zájem o revoluční způsob investování leží v žaludku i těm největším a neznámějších bankám světa.

Letos v dubnu své obavy vyjádřil i Jamie Dimon, výkonný ředitel americké JP Morgan. Ve svém dopise klientům tehdy napsal: „Silicon Valley přichází…Právě tam je možné najít stovky startupů plných hladových mozků, které pracují na tom, jak vydělat co nejvíce peněz na alternativách tradičního bankovnictví.“ Není se čemu divit. FinTech expanze nabírá postupně na obrátkách. Za rok 2014 se těmto strartupům podařilo vybrat 12 miliard dolarů v investicích, což je třikrát větší číslo než rok předtím.

A není to pouze výsada zahraničí. Nekonvenční metoda financování má své zástupce i v České republice. Finanční skupina Roklen ve spolupráci s investiční společností Rockaway již brzy spustí první českou equity crowdfundingovou platformu Fundlift, prostřednictvím které bude možné zhodnotit své prostředky investicí do vybrané firmy či projektu výměnou za přímý podíl ve společnosti.

 

 

 

Newsletter