Firmě ČEZ loni klesl čistý zisk, překonal ale očekávání

AKTUALIZOVÁNO – Skupině ČEZ loni klesl čistý zisk na 14,6 miliardy korun. Po očištění o mimořádné vlivy obecně nesouvisející s běžným hospodařením roku dosáhl čistý zisk 19,6 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) činil 58,1 miliardy korun, přičemž z meziročního poklesu o sedm miliard způsobil pokles realizačních cen vyrobené elektřiny 6,1 miliardy korun. Návrh na dividendu za rok 2016 činí 33 korun na akcii.

„Přes pokles výroby elektřiny v jaderných elektrárnách se podařilo v loňském roce navýšit o procento celkovou výrobu elektřiny, a to zvýšenou výrobou v uhelných a plynových zdrojích. Přispěl k tomu zejména stabilní provoz všech tří komplexně obnovených bloků Elektrárny Prunéřov,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Dodal, že ke zlepšení EBITDA o dvě miliardy oproti očekávání ze začátku loňského listopadu přispělo zejména úspěšné dokončení procesu získání certifikátů pro rumunské větrné farmy, výborné obchodní výsledky a optimální disponibilita výrobních zdrojů v závěru roku.

Představenstvo ČEZ 20. března rozhodlo o návrhu na výši dividendy za loňský rok. Bude navrhovat hrubou dividendu ve výši 33 korun na jednu akcii (nominální hodnota 100 Kč), což odpovídá celkové hodnotě 17,8 miliardy Kč (vypočteno z celkového počtu vydaných akcií). Z toho na stát připadá 12,4 miliardy. Návrh dividendy reflektuje aktualizovanou dividendovou politiku společnosti, jejíž aktualizace spočívá v dočasném rozšíření výplatního poměru na 60 – 100 % z konsolidovaného čistého zisku Skupiny ČEZ očištěného o mimořádné vlivy. Zúžení tohoto nově přijatého procentního pásma výplatního poměru předpokládá společnost do dvou let v návaznosti na specifikaci rozvojové strategie.

„Přestože společnost vykázala ziskovost nad svým výhledem a očekáváním trhu, očekáváme, že především výhled na další výrazné snížení zisku EBITDA na 2017, které považujeme za konzervativní by mohlo mít negativní dopad na akcie společnosti,“ okomentoval dnešní výsledky analytik z Komerční banky Richard Miřátský.

V roce 2017 očekává Skupina ČEZ provozní zisk před odpisy (EBITDA) na úrovni 52 miliard korun a čistý zisk očištěný o mimořádně vlivy ve výši 12 až 17 miliard korun. Potenciální čistý zisk ve výši 4,8 miliardy Kč (odpovídající intervalu predikce) bude realizován v případě, že držitelé konvertibilních dluhopisů uplatní v roce 2017 své právo vzít si akcie MOL místo hotovosti. Vedle rizik existuje příležitost pro zlepšení uvedených očekávaných výsledků spočívající v potenciálním zisku z případné realizace prodeje uhelné elektrárny Počerady v letošním roce.

Loni se Skupině ČEZ dařilo na trhu prodeje koncovým zákazníkům. ČEZ Prodej se stal dvojkou na českém trhu dodavatelů zemního plynu. Prodej zemního plynu meziročně vzrostl o pětinu, prodej elektřiny poklesl o procento a prodej tepla vzrostl o osm procent.

Skupina dále posílila svou roli v oblasti energetických produktů a služeb pro firmy a municipality. Tržby skupiny ESCO vzrostly meziročně o 57 procent a v roce 2016 překročily hranici tří miliard Kč.

V oblasti nové energetiky vstoupil ČEZ na německý trh obnovitelných zdrojů. Skupina ČEZ vlastní 39 pevninských větrných elektráren o celkovém instalovaném výkonu 98 MW.

Pozitivní vývoj české ekonomiky i nižší teploty v závěru roku se projevily na rostoucí spotřebě elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce, která vzrostla meziročně o 2,4 %, po klimatickém a kalendářním očištění o 1,2 procenta.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží asi 70 procent akcií.

Newsletter