Firmy očekávají výrazný růst cen a zpomalení ekonomiky

Klíčové body

  • Předstižný ukazatel cen výrobců v ČR varuje před další akcelerací inflace na dvouciferné hodnoty.
  • Nálada se zhoršila v eurozóně i v Německu, kde se firmy bojí rizika stagflace. ZEW index propadl nejvíce od jeho vzniku v roce 1991.
  • V Číně mezitím došlo k zavedení několika lockdownů v důsledku vysokého počtu nákaz virem COVID-19.
Zdroj: Depositphotos

Ceny průmyslových výrobců v České republice v únoru meziročně rostly o 21,3 %. Podobně jako v předchozích měsících stojí za významnou částí cenového růstu právě kategorie energií, kam patří vedle ropy, plynu a elektřiny také ceny za jejich přenos, rozvod a zobchodování. Konkrétně v posledních třech zmíněných došlo k meziročnímu růstu cen o 57,7 %. Je nutné dodat, že data o cenách výrobců z února ještě neodráží eskalaci válečného konfliktu na Ukrajině. Vzhledem k vývoji předstižného ukazatele cen výrobců a pokračujícího vlivu Ruské invaze lze v oblasti růstu cen energií konstatovat, že ještě nejsme u konce. Dvouciferné hodnoty inflace nás tak zřejmě čekají i další měsíc.

Nejedná se však pouze o zdražování energií. Ceny průmyslových výrobců bez energií meziročně vzrostly o 13,8 %. Například cena chemických látek a výrobků rostla o 47,5 % a cena obecných kovů a kovodělných výrobků rostla o 24 %. Růst cen je viditelný napříč kategoriemi. Jedním z důvodů je právě vliv cen energií na nákladovou křivku v téměř všech odvětvích – především těch náročných na energie. I proto byl významný růst zaznamenán v těžkém průmyslu, ocelářství a chemickém průmyslu.

Dle dat ČSÚ rostly také ceny zemědělských výrobců. Proti únoru loňského roku o 22,9 %. Nejvýrazněji se růst cen projevil u olejnin (o 44,2 %) a obilovin (o 34,3 %). Rostla však i cena dalších potravinářských výrobků, jako jsou brambory, zelenina, ovoce, drůbež a mnoho dalších. V České republice lze proto očekávat zrychlení růstu cen jídla v následujících měsících. Inflace tak bude dále tažena hned několika kategoriemi spotřebního koše.

Očekávání rychlejšího růstu cen se už nyní projevuje v Německu. Dle měření ZEW indikátoru ekonomického sentimentu vzrostla index inflačních očekávání německých firem o 107,7 bodu na 70,2 bodu. V únoru ještě německé firmy očekávaly postupné ochlazení inflačních tlaků. Ruská invaze v tomto ohledu vše změnila. Podobná situace proběhla i v eurozóně, kdy index inflačních očekávání rostl o 104,6 bodu na novou hodnotu 69,5 bodu. Zhruba tři čtvrtiny respondentů očekává vyšší míru inflace v eurozóně v dalších šesti měsících.

Očekávání ochladla i v oblasti ekonomického růstu. Březnové hodnoty ZEW indexu ekonomického sentimentu ukazují na nejprudší propad za dobu měření od roku 1991. Indikátor propadl o 93,6 bodu na hodnotu 39,3 bodu Na začátku pandemie v březnu 2020 propadl stejný indikátor „pouze“ o 58,2 bodu. Německé i evropské firmy se tak bojí zároveň recese i vysoké inflace.

Pokud na tyto scénáře dojde a evropská ekonomika se bude blížit tzv. stagflaci, kdy inflace roste a ekonomika zpomaluje, pak bude velmi zajímavé sledovat vývoj měnových kurzů. Kondice Německa bude pro kurz eura zásadní. Pokud zpomalí německá ekonomika, pak lze očekávat efekt přelévání do dalších zemí eurozóny a posílení obav na trzích, které by mohlo vést k oslabení eura proti dolaru a případně dalším měnovým párům.

Případné zpomalení evropské ekonomiky by se ale jistě negativně podepsalo i na kurzu koruny, která by zřejmě oslabila. Nepříznivá situace v eurozóně by mohla vést i k omezení ochoty riskovat na trzích, což by se podepsalo na oslabení kurzu rizikovějších měn, jako je česká koruna. Pro ni je navíc zásadním rizikem návrat Covidu-19. Čína hlásí „návrat“ viru a zavádí přísné lockdowny, které se týkají více než 45 milionu osob. Případný úder další vlny pandemie na evropských trzích by byl nepříjemný a komplikoval by výrazně současnou situaci. Kurz koruny by v takovém případě zřejmě výrazně oslabil. Očekávané oteplení počasí je však naštěstí za dveřmi. Teplejší klima by mohlo případnou další vlnu nákazy smést, nebo alespoň odložit do zimních měsíců.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,0961 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 98,87 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0895 do 1,1058 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,79 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,61 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,68 až 25,04 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,36 do 22,89 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter