Fondy opouštějí potápějící se euro

Euru se v posledních dnech nedaří. Horší měkká i tvrdá data v kombinaci s úrokovým diferenciálem mezi USA a eurozónou – a s očekáváním jeho dalšího, dost možná i rychlejšího, rozšiřování – si na společné měně vybraly své. Když k tomu přidáme výstup z dubnového zasedání Evropské centrální banky, výsledkem je největší úprk hedgeových fondů v tomto roce.

Podle dat agentury Reuters se čisté sázky na long eura během minulého týdne snížily z předchozího historického rekordu na 151 476 na 130 594. V rámci letošního roku tak jde o vůbec největší pokles odpovídající hodnotě zhruba 3,5 miliardy dolarů. 

Ale nejsou to jen fondy, které mění svou strategii a výhled. Londýnská banka HSBC se rozhodla pozměnit svou predikci eura vůči dolaru, a to v neprospěch evropské měny. Z původního odhadu ke konci letošního roku dosahujícího hodnoty 1,250 za euro byla cílová cena snížena o poměrně vysokých 10 centů, tedy na 1,150 EURUSD. Hlavním důvodem změny jsou dle banky cyklické faktory a divergence mezi americkou a evropskou měnovou politikou.

Souběžně s tím, jak investoři prchají z long pozic na euru, klesají spekulativní sázky na short dolaru. K podpoře tohoto trendu by v příštích dnech mohly nahrát fundamenty jako například rostoucí výnosy na krátkém konci americké výnosové křivky zvyšující dolarové náklady zajištění.

Současná situace tedy nahrává spíše americké měně (jmenovat je možné např. očekávané zrychlení inflace či růst mezd, které nepochybně ovlivní i predikci vývoje úroků Fedu). Na euru se pak projevuje evidentní ekonomické zpomalení, jež zřejmě potvrdí i data o prvním kvartálu zveřejněná tuto středu, a které je navíc umocněno oddálením očekávání utahování měnové politiky ECB. Jakoukoliv myšlenku, že jde o „potápějící se loď“, je však nutno brát s velkou nadsázkou. Mnohem chytřejší budeme pravděpodobně v červnu, případně červenci, kdy by ECB na základě aktuálních dat mohla představit scénář dalšího vývoje své politiky.

I v rámci tohoto týdne bude pod drobnohledem především dolar, a to vinou nabitého kalendáře dat a událostí. Prvním klíčovým číslem zveřejněným již dnes bude jádrové vyjádření výdajů na osobní spotřebu, které by se dle odhadů mohlo vyšplhat až k hranici 2 % meziročně. Následovat budou data z trhu práce, a to Národní report zaměstnanosti agentury ADP (středa), po němž vyjde tvorba nových pracovních míst mimo zemědělství (pátek). Ve středu pak proběhne zasedání Federálního rezervního systému (bez tiskové konference), na kterém by dle forwardu sazby OIS měly být sazby ponechány v současném pásmu 1,5-1,75 %. Dle agentury Bloomberg existuje zhruba 35% pravděpodobnost, že by Powell a spol. provedli hike o 25 bazických bodů. Toho se dle současného výhledu dočkáme zřejmě až v červnu.

Investoři budou vedle toho sledovat i další dění, především co se týče mezinárodního obchodu. V úterý 1. května totiž vyprší výjimka Evropské unie z amerických cel na hliník a ocel. I přesto, že s prezidentem Trumpem jednal jak francouzský prezident Macron, tak i německá kancléřka Merkelová, ani jeden z nich nenaznačil, že by tato výjimka mohla být prodloužena. Otázkou tedy je, jaká bude konečná odpověď EU, jejíž zástupci již dříve uvedli, že by měla být „rychlá a rázná“ – jednat by se mělo o 25% clo uvalené na vybraný americký export.

Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,212 EURUSD. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí 1,203-1,211 EURUSD.*

Koruna se i nadále pohybuje nad hranicí 25,40 za euro. A jak se zdá, v dohledných dnech bude jen velmi těžko hledat dostatečně silné faktory, které by ji posunuly pod tuto úroveň.

Hlavní událostí tohoto týdne bude čtvrteční zasedání České národní banky, během kterého bude zveřejněna i aktualizovaná prognóza. Vzhledem k dosavadnímu ekonomickému vývoji však nečekáme, že by nový výhled měl přinést nějaké překvapení, např. v podobě rychlejšího zvyšování sazeb. Celkový výstup z květnového setkání bankovní rady tak bude spíše holubičího rázu.

Aktuálně se koruna obchoduje na 25,47 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,45 až 25,49 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,00 až 21,19 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter