Zlato a stříbro tento týden výrazně rostou a to zejména z důvodu krytí krátkých pozic a spekulací o zvýšení indické poptávky. Nová vláda premiéra Narendra Modiho v pondělí signalizovala uvolnění pravidel dovozu zlata a včera mimo jiné indický obchodní tajemník naznačil potřebu racionalizace dovozních cel dotýkajících se právě této komodity. Momentální cena zlata se drží na úrovni dvoutýdenního maxima.
Steve Forbes: Znehodnocení dolaru Fedeálním rezervním systémem by mohlo vést k „ekonomické krizi“
Předseda a zakladatel jednoho z nejlepších světových finančních magazínů a bývalý prezidentský kandidát Steve Forbes varuje, že extrémně uvolněná dolarová politika Federálního rezervního systému a dalších centrálních bank by mohla vést k započetí finanční krize. „Značně zavádějící měnová politika Fedu nyní připravuje půdu pro novou hospodářskou sociální katastrofu – tu, která by mohla soupeřit s finanční krizí a hrůzami z roku 1930“ varuje Forbes.
Varování šéfky MMF: Evropa stále bojuje s krizí
Jeho varování přichází v době nedávných důležitých měnových geopolitických vývojů, jež souvisí s využíváním čínské renmibi jako obchodní a rezervní měny v systému mezinárodních plateb. Například z Ázerbájdžánu přes noc přišla zpráva, že přední majetkový fond plánuje investovat až 1,8 miliardy dolarů do čínské renminbi v tomto roce. Tato investice by se rázem stala jednou z vůbec největších investic do čínské měny, známých veřejnosti. A co víc, indikovalo by to pohyb renminbi směrem ke kýženému statutu rezervní měny. V roce 2000 tvořil americký dolar 71% všech rezerv držených vládami po celém světě. V současnosti tvoří jen 62% a toto číslo podle očekávání bude klesat nejen v letošním roce ale i v následujících letech.
Čínská měna se prosazuje u amerických firem a tiše vytlačuje dolar…
Ve své nové knize, „‘Money: How the Destruction of the Dollar Threatens the Global Economy — and What We Can Do About It’ Forbes varuje před tímto trendem a radí k návratu ke zlatému standardu, což je dle něj jediný způsob, jak se vyhnout katastrofě. Mimo to také říká, že americký hospodářský úspěch a prosperita se vrátí pouze v případě, že se dolar znovu sváže s cenou zlata a nebude již moci podléhat libovolným monetárním machinacím Fedu.
Spoluautorem knihy je respektovaná Elizabeth Ames. Podle ní by zlatý standard snížil úrokové sazby, zajistil levnější kapitál a vedl k vysokému růstu. Forbes dodává, že pokud by růst americké ekonomiky byl takový, jako za éry zlatého standardu, tak by americká ekonomika byla momentálně třikrát tak velká jak ta čínská, namísto dnešního dvojnásobku.
Steve Forbes je přesvědčen, že nový standard by omezil bezohledné vládní výdaje a vedl k vyšší odpovědnosti vlády. Bohužel se však dnešní Fed účastní bezohledného vládního utrácení skrze nákup amerických dluhopisů. Forbes dodává, že obavy z inflace by mohly být zmírněny zlatem podloženým měnovým systémem. Ve skutečnosti Hong Kong, Dánsko, Litva a Bulharsko používají podobný systém – koš měn, eur a eurových dluhopisů, jež společně se zlatem zálohují národní měny. „Zlato je mnohem méně rigidní, než si lidé uvědomují. Je flexibilní a stabilní.“ napsal Forbes.
Volná měnová politika Fedu by mohla započít událost takzvaných černých labutí, jež vedou k tržním zhroucení. K něčemu takovému by mohl vést nárůst úrokových sazeb a inflace. V současné době ekonomové nevidí v inflaci problém, ale v momentě, kdy biliony bankovních rezerv vytvořených Fedem začnou proudit do americké ekonomiky, je pravděpodobné, že se to změní. Nehledě na fakt, že Fed a další centrální banky podle mnohých ekonomů znovu vytvořili zásadní a nebezpečné bubliny u určitých akciových, dluhopisových a nemovitostních trhů.
Další bublina? MMF varuje před růstem cen realit
Plosser: Časovaná bomba Fedu má rozsah 2,5 bilionů dolarů a kdykoli může spustit inflaci
Podle analystů by však byl přechod americké ekonomiky na zlatý standard velice složitý a to nejen z důvodu její velikosti ale i komplexnosti. Aby bylo možné zálohovat 2,7 bilionu dolarů v oběhu s momentálními 261 miliony uncí zlata drženými americkou vládou, musela by cena zlata vystoupat na úroveň $10,000 za unci.