Fordu propadl zisk o 98 %. Soustředí se na budoucnost

Automobilka Ford dostala na trh novou hliníkovou verzi svého F – 150 pickup, avšak zisk ve čtvrtém čtvrtletí klesl o 98 procent. Hlavním důvodem je omezení výroby nejprodávanějšího vozu a ztráty v Evropě a Jižní Americe.

Ford vykázal čistý zisk 52 milionů dolarů, neboli 1 cent na akcii, oproti 3,04 miliardám dolarů, neboli 74 centům na akcii z minulého roku. Bez jednorázových nákladů, jako jsou poplatky ve Venezuele, byl zisk 26 centů na akcii, což je víc než průměrný odhad 18 analytiků oslovených agenturou Bloomberg, který činil 22 centů.

Za celý rok vykázal Ford zisk před zdaněním ve výši 6,3 miliardy dolarů, což je lepší než předpovídaných 6 miliard dolarů v důsledku zářijového snížení finančních cílů. Generální ředitel Mark Fields předpovídá, že zisk před zdaněním v letošním roce poroste až o 51 procent.

Ford se, podle něj, odvrací od roku těžkých výdajů, snížení produkce a představení 24 nových modelů. Prodeje Fordu v USA v loňském roce klesly, ztratil téměř 1 procentní bod tržního podílu. Odvětví má však svůj nejlepší rok od roku 2006. Akcie Fordu vzrostly v roce 2014 o 0,5 procenta, kdy index Standard & Poor 500 získal 11 procent. Dnes na výsledky reagují růstem v řádu desetin procenta v předobchodní fázi amerického obchodování.

Podle Morgan Stanley nebude žádný nový model tak důležitý jako F – série užitkových vozů, která představuje 90 procent zisku automobilky. „V letošním roce máme velké možnosti,“ řekl Fields investorům 13. ledna na setkání v Detroitu. „Máme nové modely – 24 z loňského roku, 15 uvedeme v letošním roce. Očekáváme, že náš objem a výnos z prodeje půjde nahoru, stejně tak náš provozní zisk a zisk před zdaněním.“

Ford se v Jižní Americe potýká s nestabilitou. Ve čtvrtém čtvrtletí zde ztratil 187 milionů dolarů. Pro porovnání, minulý rok se zde potýkal se ztrátou 126 milionů dolarů. Automobilka zaplatila 23. ledna poplatek ve výši 800 milionů dolarů před zdaněním. Důvodem byla její neschopnost vyměnit dolary za znehodnocený venezuelský bolívar. Ford se tak rozhodl omezit tamní aktivity. Automobilka také odebrala Venezuelu ze svých konsolidovaných výsledků a vyčlenila jednotku v hodnotě 500 milionů dolarů z celkových výsledků.

Newsletter