Forint kráčí ve stopách koruny

Klíčové body

  • Maďarská centrální banka snížila sazby o 100 bazických bodů.
  • Maďarský forint oslabil nad 394 EURHUF a je nejslabší od září.
  • Česká koruna se v posledním týdnu obchoduje v rozmezí 25,25 až 25,40 EURCZK.
Zdroj: Depositphotos

Maďarský forint prožívá podobný vývoj jako česká koruna. Uvolňování monetárních podmínek vede k oslabování maďarské měny. V úterý tamější centrální banka snížila sazby o procentní bod. Forint se dostal krátce nad úroveň 394 EURHUF a je nejslabší za posledních pět měsíců. Česká koruna se na druhou stranu v posledním týdnu stabilizovala a pohybuje se nyní spíše do strany. Další vývoj bude určovat únorová inflace a příští zasedání ČNB.

Maďarská centrální banka (MNB) dál snižuje úrokové sazby. Pokračuje tak v trendu nastoleném na podzim. Po čtyřech snížení po 75 bazických bodech přišlo nyní snížení o celý procentní bod. Hlavní úroková sazba klesla z 10 % na 9 %. Tržní konsensus nebyl úplně jednoznačný. Některé prognózy počítaly ještě s mírnějším rozvolnění o 75 bodů, některé už počítaly s poklesem o 100 bodů. Pro druhou variantu se MNB rozhodla na základě toho, že přehodnotila míru rizika na finančních trzích z ledna. Bankovní rada je zároveň také spokojena s aktuálním tržním očekáváním poklesu sazeb. Hlavní úroková sazba by do konce června měla klesnout do úrovně 6 % až 7 %.

Přestože výraznější uvolnění monetárních podmínek v únoru není žádným velkým překvapením, forint při oznámení mírně oslabil nad hranici 390 EURHUF. Maďarská měna oslabuje už od začátku roku. Situace je podobná jako u české koruny. MNB snižuje sazby a signalizuje, že bude v průběhu roku dále monetární podmínky uvolňovat. Naopak tržní očekávání prvního snížení sazeb evropských či amerických se za poslední tři měsíce posunulo na pozdější termín. To vyvíjí tlak na slabší maďarský forint. Včera forint oslabil nad 394 EURHUF a od 8. ledna ztratil vůči euru přes 4,5 % své hodnoty. Maďarská měna je na svých nejslabších úrovních od září. Nemůžeme však generalizovat, že v posledních měsících všechny měny středoevropského regionu spolu korelují. Polský zlotý je výjimkou. Díky relativně lepším ekonomickým číslům v Polsku a díky tomu, že polská centrální banka přestala snižovat sazby a drží je od října stabilní, si zlotý vybudoval vůči euru silnější pozici.

Česká koruna se v tuto chvíli stabilizovala a přestala výrazně depreciovat, jako tomu bylo v první polovině února. Poslední týden se obchoduje v rozpětí 25,25 až 25,40 EURCZK. Pro ČNB se stále jedná o příliš vysoké úrovně. Dle zimní prognózy banka v první čtvrtletí 2024 počítala s průměrným kurzem 24,70 EURCZK. Tím, že tlaky na další oslabování koruny mohou přetrvávat, je možné, že česká centrální banka bude muset zakročit, aby korunu posílila. Pravděpodobnější jsou v blízké budoucnosti jestřábí komentáře nebo mírná úprava monetární politiky. Méně pravděpodobná je varianta intervencí ČNB na devizovém trhu. K těm by se centrální banka přiklonila, pokud by koruna dále oslabovala na pro banku nepřijatelné úrovně.

Ohledně českých čísel byly včera zveřejněny ceny průmyslových výrobců. Ceny zemědělských výrobců vzrostly o 0,7 % meziměsíčně, meziročně klesly o 19,8 %. Ceny průmyslových výrobců se meziměsíčně zvýšily o 2,5 %, ale meziročně klesly o 1,8 %. A ceny v odvětví stavebnictví meziměsíčně stagnovaly, zatímco meziročně vzrostly o 2 %. Na korunu tato čísla zásadní vliv neměla. Větší dopad pravděpodobně bude mít zveřejnění inflace za únor a zasedání ČNB.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0828 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,89 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0765 do 1,0866 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,31 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,37 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,27 až 25,40 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,29 do 23,56 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView

Newsletter