Fortuna sílí na on-line trhu, čeká slabší zisk

Sázková společnost Fortuna oznámila za první čtvrtinu roku více než pětinový pokles zisku, který však je v souladu s odhady analytiků i výhledem společnosti. Skupina zaznamenala dvojciferný růst přijatých sázek i zvýšení hrubých výher a oba údaje překonaly očekávání analytiků. Výsledky Fortuna doplnila snížením celoročního výhledu pro zisk EBITDA.

Hodnota Fortunou přijatých sázek v prvních třech měsících letošního roku meziročně vzrostla o 20,2 % na 199,3 mil. eur (konsensus trhu 190,1 mil. eur), přičemž hlavním motorem růstu byly sázky po internetu na všech trzích firmy. Převážnou většinu objemu přijatých sázek tvořil segment sportovního sázení, který narostl o pětinu na 194,6 mil. eur. Přijaté sázky z loterie meziročně vzrostly o 24 % na 4,7 mil. eur.

Výše hrubých výher narostla o 3,7 % na 35,4 mil. eur (také nad očekávání trhu 34,3 mil. eur) a byla ovlivněna zrušením manipulačního poplatku u internetového sázení na Slovensku. To vedlo k akceleraci sázení LIVE a on-line a k migraci hráčů na on-line sázení, což vytvořilo další tlak na marže, uvedla společnost. Do hrubých výher se odrazily také nepříznivé sportovní výsledky v březnu. Hrubé výhry z kurzového sázení meziročně o 3 % vzrostly na 33,3 mil. eur, v případě loterie pak narostly o 17 % na 2 miliony eur.

Zisk před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací (EBITDA) v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 21 % na 7,4 milionu eur. I tak překonal medián analytických odhadů v průzkumu Reuters, který činil 7,3 mil. eur. Nižší zisk byl ovlivněn nepříznivými sportovními výsledky fotbalových zápasů v březnu a dopady spojenými se zrušením manipulačního poplatku na Slovensku.

Fortuna snížila celoroční výhled EBITDA a očekává nyní 25-30% pokles zisku (po očištění o jednorázové vlivy), proti předchozímu očekávání 20-25% snížení. Lepší výhled pak firma nabídla na straně celkových přijatých sázek, jejichž objem by mohl vzrůst za celý rok na 790 mil. eur (dříve 730 mil. eur). Fortuna uvedla, že do budoucna počítá s dalšími investicemi do růstu. 

Fortuna v dubnu oznámila, že letos nevyplatí žádnou dividendu. Nešlo o výrazné překvapení poté, co společnost v březnu spolu s výsledky za loňský rok oznámila pravděpodobné „výrazné“ snížení dividendy. Důvodem přerušení výplaty dividendy jsou plánované investice do rozvoje. V roce 2014 Fortuna vyplatila 0,22 EUR na akcii, v souladu s výplatním poměrem na úrovni 70 – 100 % z čistého zisku.

Fortuna sílí na on-line trhu, čeká slabší zisk

Fortuna (-13 %) bez dividendy je šokem. KB radí prodat

Newsletter