Fortuna udržela růst sázek, čeká ale propad zisku a sníží dividendu

Sázková skupina Fortuna Entertainment Group oznámila hospodářské výsledky za rok 2014. Společnost dosáhla dvojciferného nárůstu přijatých sázek, provozním ziskem nicméně mírně zaostala za odhadem trhu a navíc očekává až 25% pokles EBITDA v letošním roce. Oznámila pravděpodobné „výrazné“ snížení dividendy.

Celková výše přijatých sázek v roce 2014 vzrostla o 18,5 % na 672,4 milionu eur. Hodnota přijatých sázek v segmentu sportovního sázení přitom meziročně vzrostla o 19 % na 655,7 mil. eur. „Dosažené výsledky těžily z růstu v segmentu internetového sázení a sázkových příležitostí během hlavních sportovních událostí v loňském roce, jako byly zimní olympijské hry a mistrovství světa ve fotbale v Brazílii,“ uvedla společnost. Přijaté sázky z loterie dosáhly v roce 2014 celkové výše 16,7 milionu EUR, meziroční nárůst o 4,1%.

Výše hrubých výher v loňském roce meziročně vzrostla o 13,9 % na 132,6 mil. eur. Z toho hrubé výhry z kurzového sázení dosáhly 125,1 mil. eur, z toho hrubé výhry ze sázení po internetu vzrostly meziročně o 31 % na 67 mil. eur. Hrubé výhry ze sázení na pobočkách v roce 2014 dosáhly částky 58 milionů EUR, což znamená nárůst o 0,5 % oproti předcházejícímu roku. Hrubé výhry z loterií dosáhly výše 7,5 milionů EUR.

Provozní zisk EBITDA dosáhl v loňském roce 28,4 milionu eur, což znamená meziroční nárůst o 6,4 %. Firma jím zaostala za konsensem Bloomberg na úrovni 29,03 mil. eur. Po očištění jednorázového výnosu z DPH v Polsku, který měl vliv na hodnotu EBITDA jak v roce 2013, tak i v roce 2014, očištěná hodnota EBITDA se rovná 27,8 milionům EUR, o 13,6 % meziročně více. 

V letošním roce skupina další růst EBITDA nečeká, naopak zveřejněný výhled počítá s meziročním poklesem zisku EBITDA o 20 až 25 %, v důsledku zrušení manipulačního poplatku na Slovensku a dalších investic do rozvoje Fortuny. Co do výše přijatých sázek, Fortuna letos očekává nárůst na 730 mil. EUR. Firma uvedla, že z důvodu plánovaných investic do rozvoje reviduje svou dividendovou politiku a očekává „výrazné“ snížení výplatního poměru ze současné úrovně 70 – 100 % z čistého zisku. Čistý zisk za rok 2014 meziročně vzrostl o 2,3 % na 15,9 mil. eur. Finální podoba dividendové politiky společnosti bude zveřejněna s pozvánkou na valnou hromadu, která se koná v květnu 2015.

Dosažené výsledky v roce 2014, zejména rychlý růst internetového sázení a tvorba zisku potvrzují, že Fortuna má velmi dobré postavení se stát jednoznačným lídrem na regulovaném trhu kurzového sázení a her ve střední Evropě prostřednictvím důvěryhodné a atraktivní obchodní značky u více kanálů,” sdělil Per Widerstrom, CEO a předseda představenstva Fortuna Entertainment Group.

Newsletter