Fortuně propadl zisk o polovinu, výhled nemění

Sázková společnost Fortuna zveřejnila hospodářské výsledky za první polovinu roku. Čistý zisk skupiny propadl téměř o polovinu, což analytici očekávali. Skupina zaznamenala opět dvojciferný růst přijatých sázek a mírné zvýšení hrubých výher. Výhled společnosti pro zbytek roku zůstává nezměněn. 

Výše přijatých sázek za první pololetí činila 411,9 milionu eur, což je o téměř 24 procent více než ve stejném období loňského roku. Hrubé výhry meziročně vzrostly o necelá 2 procenta na 67,1 mil. eur. Hrubé výhry z on-line sázení v prvním pololetí roku vzrostly na 38,3 mil. eur, což je nárůst o 18,9 % oproti stejnému období roku 2014. Hrubé výhry ze sázení na pobočkách v prvním pololetí roku 2015 dosáhly výše 24,8 mil. eur, o 17 % meziročně méně. Pokles sázení na pobočkách byl zaznamenán nejvíce v Čechách a na Slovensku.

Provozní zisk EBITDA meziročně klesl o 39 procent na 9 milionů eur. Za poklesem stálo do značné míry zrušení manipulačního poplatku na Slovensku, méně příznivé sportovní výsledky, srovnání se silnými výsledky v loňském roce, kdy se konalo fotbalové mistrovství světa v Brazílii, a také vyšší marketingové náklady. Z této hodnoty připadala na EBITDA ze sportovního sázení částka ve výši 8,5 milionů EUR, což znamenalo meziroční pokles o 42,1%. EBITDA v segmentu loterií dosáhla 475 tisíc EUR, což je o 889,6 % více nežli ve stejném období loňského roku. Čistý zisk společnosti za první pololetí meziročně propadl o 47 procent na 4,8 milionu eur.

Loňský rok byl pro Fortunu z hlediska výsledků rekordní. Fortuna letos v dubnu oznámila, že nevyplatí žádnou dividendu, a následně snížila celoroční výhled EBITDA, v němž očekává 25-30% pokles zisku. EBITDA za druhé pololetí by tedy měla být v rozmezí přibližně 10,5-11,8 mil. EUR, tj. významně nad úrovní první poloviny roku. „Z tohoto pohledu se zdá, že nejhorší již má Fortuna za sebou, což by mohlo platit i pro cenu akcií,“ uvedli analytici KB, kteří dali do revize své doporučení i cílovou cenu pro akcie Fortuny (doposud „prodat“ s cílovou cenou 90 Kč).

“Dosažené výsledky byly ovlivněny zejména velkým zájmem o sázení on-line, který by podpořen mimo jiné rozšířenou nabídkou živých přenosů a zrušením manipulačního poplatku na Slovensku. Meziroční srovnání bylo nicméně zasaženo nedostatkem velkých sportovních událostí tento rok, zejména MS ve fotbale v Brazílii, které minulý rok určovalo jak silné objemy přijatých sázek, tak i pevné marže,” řekl Per Widerstrom, CEO a předseda představenstva Fortuna Entertainment Group. ”V souladu s naším očekáváním, výhled po zbytek roku se nemění.“

Akcie Fortuny od začátku roku propadly o 46 procent. Určitou nejistotu ohledně dalšího směřování společnosti si analytici spojovali s loni oznámenými zásadními personálními změnami ve skupině. Generálního ředitele Radima Haluzu nahradil koncem září Švéd Per Widerstrom, následoval odchod finančního ředitele Michala Vepřeka i marketingového ředitele Zdeňka Langa. 

Fortuna Entertainment Group je největším středoevropským provozovatelem kurzových sázek. Působí v Česku, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku. S akciemi firmy se obchoduje na pražské a varšavské burze, majoritním vlastníkem je finanční skupina Penta. Loni Fortuna zvýšila čistý zisk o 2,3 procenta na 15,9 milionu eur.

Newsletter