Dolar po zklamání z ADP Národního reportu zaměstnanosti oslabuje proti euru nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu zůstávají v zisku. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Fortuně vzrostly sázky o čtvrtinu, zisk klesl o 37 procent

AKTUALIZOVÁNO – Sázkové společnosti Fortuna Entertainment Group vzrostla v letošním 1. čtvrtletí celková výše přijatých sázek o 26,3 procenta na 251,7 milionu eur. Provozní zisk EBITDA meziročně klesl o 37,1 procenta na 4,6 milionu eur​​​​​​.​ Akcie Fortuny reagují na výsledky poklesem.

Přijaté sázky rostly ve čtvrtletí dvouciferným tempem na všech klíčových trzích, podpořeny zejména růstem na on-line sázení hlavně pak sázením přes mobily, zatímco sázení na pobočkách rostlo mírně jednociferně, uvedl generální ředitel společnosti Fortuna Entertainment Group Per Widerstrom.

Provozní zisk vyjádřený hodnotou EBITDA byl podle něj v meziročním vyjádření ovlivněn zvýšením sazby sázkové daně v České republice, nepříznivým vývojem marží zejména v únoru a plánovaným růstem provozních nákladů na podporu budoucích růstových příležitostí společnosti.

Celková výše hrubých výher vzrostla o 7,6 procenta na 38,1 milionu eur a hrubé výhry ze sportovního sázení po internetu se zvýšily o pětinu na 23,8 milionu eur.

Meziroční srovnání výše hrubých výher byla ovlivněna zrušením manipulačního poplatku u internetového sázení na Slovensku na konci února 2015, jež kromě samotného výpadku poplatku vedlo rovněž ke zrychlené migraci hráčů z poboček na on-line sázení, což vytvořilo další tlak na marže.

„Firma v souladu s našimi odhady oznámila silný růst objemu přijatých sázek a hrubých výher. Provozní zisk EBITDA však spadnul o něco více, než jsme očekávali,“ uvedl Josef Němý z Komerční banky. Dodal, že Fortuna nezměnila svůj výhled celoroční EBITDA, a proto akcie ve dnešním obchodování na pražské burze klesají jen mírně. Němý připomněl, že Fortuna za 1. čtvrtletí nezveřejňuje některé konsolidované údaje jako například čistý zisk. Na ucelené výsledky hospodaření je tak třeba počkat až do srpna.

Na fotbalové Euro sázkové kanceláře přijaly sázky v řádu milionů

Fortuna upozornila na to, že ČR od ledna změnila zdanění sázkové a loterijní činnosti. To znamená zvýšení sázkové daně jak u kurzového sázení, tak u loterie z 20 procent na 23 procent. Fortuna odhadla, že změna ve zdanění bude mít negativní dopad na celoroční hodnotu EBITDA kolem dvou milionů eur.

Fortuna dnes potvrdila svůj výhled na rok 2016. Očekává, že organický růst založen hlavně na kurzovém sázení on-line a dočasně bude podpořen mistrovstvím Evropy ve fotbale ve Francii. Společnost očekává růst celkových přijatých sázek až na více než miliardu eur a snížení hodnoty EBITDA o 10 až 15 procent oproti roku 2015 v důsledku zvýšení sázkové daně v České republice, zrušení manipulačního poplatku na Slovensku a dalších investic do rozvoje Společnosti. Investice do nové IT platformy navýší CAPEX v roce 2016, který se očekává ve výši 11 až 13 milionů EUR.

Fortuna Entertainment Group se zaměřuje na kurzové sázky. Působí v ČR, na Slovensku a v Polsku. S akciemi firmy se obchoduje na pražské a varšavské burze, majoritním vlastníkem je finanční skupina Penta.

Newsletter