Fosilní paliva stále neřekla poslední slovo

Závislost světa na fosilních palivech není zdaleka u konce, navzdory investicím do obnovitelných zdrojů energie a mezinárodním dohodám o společném boji proti změně klimatu, uvedla dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Mezinárodní klimatické dohody by sice dle očekávání měly snížit emise uhlíku spojené se spotřebou energie z průměrných 650 milionů tun na rok od roku 2000 až na 150 milionů tun v roce 2040, podle IEA to ale v současnosti stále nestačí. „I když snížení znamená významný úspěch, zdaleka to nestačí na to, aby se předešlo nejhorším dopadům změny klimatu, pouze by se omezil nárůst průměrných globálních teplot na 2,7 stupně Celsia do roku 2100,“ uvedla v nové zprávě IEA.

IEA: Obnovitelné zdroje energie loni podle výkonu překonaly uhlí

Pařížská klimatická dohoda, první dohoda podporovaná Čínou a Spojenými státy, vstoupila v platnost minulý týden a jejím cílem je omezit nárůst globální teploty pod dva stupně Celsia. Podle IEA je to důležitý krok vpřed, politici by ale měli urychlit zavádění nízkouhlíkových technologií a energetickou účinnost napříč všemi odvětvími. „Politika vlád bude nakonec určovat, jak dál,“ uvedl generální ředitel IEA Fatih Birol.

Se zvolením Donalda Trumpa americkým prezidentem ale nyní hrozí, že Trump, který se úřadu ujme v lednu, zvrátí závazky předchozí administrativy k Pařížské dohodě.

Studie: Německo zaplatí za zelenou energii půl bilionu eur do 2025

Navzdory mezinárodním dohodám, neustálým investicím do obnovitelných zdrojů a zpomalení růstu cen ropy, zůstanou fosilní paliva nejvyužívanějším zdrojem energie na planetě. Podle IEA tak z podrobnější závazků z pařížské dohody o klimatu vyplývá, že éra fosilních paliv zdaleka není u konce a také zdůrazňuje výzvu dosažení ambicióznějších cílů v oblasti klimatu.

IEA předpovídá, že poptávka po ropě poroste až do roku 2040, a to vzhledem k nedostatku investic do alternativních odvětvích. Nicméně dodala, že dlouhodobé investice do ropy a zemního plynu jsou nezbytné k zajištění světové poptávky po energii, což současné nízké ceny ropy ohrožují.

IEA sleduje tři scénáře vývoje nabídky a poptávky po ropě na základě toho, jak budou vlády přistupovat k plnění loňské dohody o klimatu a emisích z Paříže. Podle ústředního scénáře, který předpokládá, že signatářské země se budou pokoušet splnit své závazky při dosavadní ekologické legislativě, poptávka v roce 2040 dosáhne 103,5 milionu barelů denně z dnešních 92,5 milionu barelů. Scénář označuje za hlavního tahouna budoucí poptávky Indii a předpovídá, že Čína sesadí USA z místa největšího spotřebitele ropy.

Newsletter