Francouzská Darty prodala 60% podíl v Datartu zpět zakladatelům

Francouzská společnost Darty prodala za 5 milionů eur 60procentní podíl v českém řetězci s elektronikou Datart zpět jeho zakladatelům. Ti nyní vlastní 80 procent firmy. Zbylý pětinový podíl získal HP Invest, který provozuje síť obchodů Euronics.

Datart v Česku a na Slovensku provozuje 42 prodejen s elektrospotřebiči a e-shopy Datart.cz a Datart.sk. O zpětném prodeji Datartu se na trhu spekulovalo již několik let.

„Podařilo se nám úspěšně dokončit jednání s dosavadním majoritním vlastníkem o odkupu akcií. Můžeme pokračovat v nastoleném trendu neustálého zlepšování kvality služeb, výběru zboží a nejlepších cen pro zákazníky. Navíc lépe dokážeme reagovat na změny na lokálním trhu,“ uvedl generální ředitel Datartu Pavel Bádal.

Akcionáři, kteří odkoupili od Darty její 60procentní podíl, poté prodali 20 procent společnosti HP Invest. Ta provozuje síť obchodů Euronics. „Chápeme vstup do Datartu jako zajímavou investiční příležitost. Datart je pro nás dlouhodobě vzorem v oblasti poskytování zákaznických služeb, od něhož jsme se zejména v této oblasti hodně učili,“ dodal předseda představenstva HP Invest Daniel Večeřa.

„Datart nebyl klíčovou částí našeho podnikání. Jsem potěšen, že jsme nalezli řešení pro náš akciový podíl v Datartu a společnost Darty se může soustředit na svůj hlavní byznys,“ uvedl ředitel společnosti Darty Régis Schultz.

V květnu změnil majitele také další řetězec s elektronikou Electro World, 26 prodejen sítě v ČR a na Slovensku ovládl slovenský Nay.

Zisky tuzemských řetězců s elektronikou v poslední době klesaly. Datart ve finančním roce 2012/13 prohloubil ztrátu na 102 milionů korun z předchozích 12,9 milionu. Tržby společnosti zůstaly ve výši 4,8 miliardy korun. Obchodní marže dosáhla částky 920 milionů korun a snížila se tak o 7,5 procenta oproti předchozímu finančnímu roku.

Prodejny Electroworld v ČR a na Slovensku ve finančním roce, který skončil v dubnu 2014, hospodařily se ztrátou 5,6 milionu liber (podle aktuálního kurzu 194 mil. Kč) při tržbách 129 milionů liber (4,47 mld. Kč). Síti prodejen elektrospotřebičů Euronics v loňském roce klesl zisk o 2,1 milionu na 2,76 milionu korun. Výše tržeb zůstala na hodnotě dvě miliardy korun.

Newsletter