Gartman: Proč mě americké akcie nezajímají

Od začátku března si americké akcie nevedly zrovna nejlépe. Na trzích se ustálil strach z avizovaného navýšení krátkodobých sazeb, který vehnal indexy do několikadenních červených čísel. Výraznější zlom přišel až se včerejším dnem, kdy byly předchozí ztráty částečně umazány.

 Smíšené pocity však zcela nevymizely. Toho si je vědom i Dennis Gartmann, respektovaný americký investor a autor pravidelného „Gartman Letter“, který slouží mnohým investorům jako jeden z nejkvalitnějších informačních zdrojů. V rozhovoru pro server CNBC vyjádřil samozvaný „komoditní král“ své nadšení pro nastávající období nadějného obchodování. Neměl však na mysli to, co by si jeho mnozí příznivci mysleli.

„Jsem přesvědčen, že se stále nacházíme v dlouhém a silném býčím trhu. Každá korekce by měla být zobchodována. Včera jsem vydal jasné doporučení na nákup akcií se zaměřením…..na Evropu. Konkrétně na Francii a Německo,“ řekl Gartman.

Tímto svým tvrzením mnohé překvapil. Není tomu totiž tak dávno, kdy doporučoval zaměřit se především na zlato denominované v jiné měně, než je americký dolar. Teď však od bezpečného přístavu odplul a důvěru vyslovil ve prospěch evropských, ale i japonských akcií. „V případě obou těchto trhů jsem svědky toho, jak je každé „high“ i „low“ vyšší než ta předchozí. Jasný důkaz býčího trhu,“ vysvětlil investor.

Gartmanovo doporučení tak přišlo jen pár dnů poté, co byl zahájen evropský program kvantitativního uvolňování. Ve srovnání s již ukončeným americkým kolegou se postupně množí i očekávání stejného výsledku. QE totiž v USA v podstatě nastartovalo více jak šestiletý boom akciových trhů. „Více než americkými trhy jsem ohromen Evropou. Konstantní oslabování evropské měny je pro mě podpůrný základ pro další cenový růst tamních akcií. Alespoň pro tuto chvíli,“ zdůvodnil „komoditní král“ své doporučení.

Příliv dodatečné likvidity Gartman přirovnal k větru v zádech, který žene vše dopředu. „Hloupý je ten, kdo by s tímto motorem chtěl bojovat,“ řekl jasně. A není to jen otázka Evropy a Japonska. Podle jeho názoru se ani Federální rezervní systém nebude stavět na vzdor, alespoň ne v dohledných několika měsících. Případné zvýšení sazeb prý přijde nejdříve koncem roku a jeho velikost bude naprosto minimální.

Gartman: 20 dolarů za barel ropy stále nemusí být sci-fi

Gartman věří zlatu

Newsletter