GE na pražské burze? Silná emise, atraktivní dividenda

Pražská burza získá v podobě akcií banky GE Money Bank kvalitní vzpruhu, dividendový titul s nízkou volatilitou výsledků a jednu z nejsilnějších emisí celého trhu. Shodují se na tom pro server Roklen24 oslovení analytici Milan Lávička z J&T Banky a Josef Němý z Komerční banky. Hodnotu emise očekávají ve vyšších desítkách miliard korun.

„Myslím si, že na rozdíl od jiných úpisů, které jsme viděli v poslední době přicházet na pražskou burzu, je toto stabilní a zavedená společnost, která generuje zisky. Může být vzpruhou pro pražskou burzu, byť nečekám, že celkově zvrátí nízkou likviditu na trhu,“ reagoval na otázky serveru Roklen24 analytik J&T Banky Milan Lávička. Emisi GE Money Bank vidí řádově jako pátou nejsilnější na pražské burze.

S jeho slovy souzní názor analytika KB Josefa Němého. „Hodnota firmy by podle našich předběžných odhadů měla být v řádu vyšších desítek miliard korun. Emise by možná mohla bojovat i o čtvrtou nebo pátou pozici největšího titulu na domácím akciovém trhu (momentálně O2, respektive VIG). Pro pražskou burzu je uvedení tak velké emise na trh vynikající zprávou,“ říká analytik pro Roklen24. Milan Lávička hrubě odhaduje kapitalizaci na 35 až 40 miliard korun.

Zájem o úpis akcií GE Money Bank čeká Lávička doslova ze všech stran – jak fondů a to především zahraničních tak i retailové klientely. Motorem je dle něj zejména vysoká ziskovost a stabilita domácího bankovního sektoru. Jako lákadlo pro nové akcionáře vidí vysokou dividendu, nízkou volatilitu hospodaření banky a celkově charakter blízky v Praze obchodované Komerční bance. GE Money Bank bude podle Lávičky na trhu jednoznačně atraktivní titul.

„Zájem bych čekal jak ze strany retailových, tak od institucionálních investorů. Obecně řečeno, hlavní české banky jsou velmi silně kapitalizované a vyznačují se relativně stabilní ziskovostí ve srovnání s předními západoevropskými bankami, což je činí atraktivní i pro zahraniční institucionální investory. Vzhledem k absenci detailů úpisu, zejména pokud jde o cenu a velikost prodávaného podílu, ale zatím nelze blíže hodnotit,“ shrnul pro Roklen24 analytik Komerční banky Josef Němý.

Ač se na trhu objevila i úvaha, zda GE necouvá z potenciálně nezdravé investice v Česku, analytici takovou domněnku svorně odmítají. „GE přistoupila k celkové restrukturalizaci, prodává celosvětově finanční sektor. Jde o strategii celé GE,“ uvedl Milan Lávička s tím, že GE jde o zjednodušení struktury. Upozornil ale také na valuační diskonty vůči specializovaným institucím. 

„Odchod dosavadního vlastníka je určitým problémem, který může akcie limitovat i v budoucnu,“ soudí ale Josef Němý z Komerční banky na adresu obav z dopadu prodeje zbývajícího podílu. Na druhou stranu jsou ale důvody k prodeji i podle něj pochopitelné. „Plánem General Electric je zaměřit se na své klíčové průmyslové obory. Vzhledem k dobré finanční situaci GE Money Bank je navíc logické, že nebudou vydány nové akcie, firma nepotřebuje doplňovat kapitál,“ uzavřel pro Roklen24 Němý.

GE Money Bank požádá o přijetí všech svých kmenových akcií k obchodování na hlavním trhu pražské burzy, uvedla v pondělí s tím, že nabídka souvisí se záměrem amerického konglomerátu General Electric prodat banku do dvou let a zaměřit se na průmyslovou činnost.

„GE Money Bank bude vstupovat na pražskou burzu, její akcie budou nabídnuty institucionálním investorům. Dokončení procesu očekáváme ve druhém kvartálu tohoto roku,“ řekl generální ředitel GE Money Bank Tomáš Spurný. Dokončení procesu závisí podle něj na regulatorním souhlasu ČNB a situaci na kapitálových trzích.

„Jsme již v pokročilém stadiu přípravy,“ uvedl Spurný. Důvodem vstupu na burzu je podle něj pozitivní vývoj české ekonomiky a její výhled, dlouhodobá stabilita a ziskovost českého bankovního sektoru a výborná kondice GE Money Bank.

GE prodá v bance majoritu, po dobu 180 dnů si ponechá významný minoritní podíl. Během dalších dvou let ji bude dále podporovat. Ve statutárních orgánech bude mít dva zástupce z pěti, upozornil Spurný. Dividendová politika banky počítá s každoročním vyplácením 70 procent čistého zisku, podotkl.

 

Česká GE Money Bank požádá o přijetí všech svých kmenových akcií k obchodování na hlavním trhu pražské burzy.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 10. duben 2016

Newsletter